Fındıklı’dan Gelen Mektup:

Burada Nurcular Hayli Faaliyette…

Rize’nin Fındıklı ilçesinde ve civar ilçelerinde 1960 yılında Nurcuların aktif olarak faaliyette olduğuna dair izler var… Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e yazılan mektupların arasında Fındıklı ilçesi ortaokul müdürü tarafından yazılan mektupta Nurculardan bahsedilmiş… Eğitim tarihimizde, kısa ömürlerine rağmen büyük iz bırakan ve üzerinde çok konuşulan kurumlardan biri: Köy Enstitüleri…

Bakanlığı döneminde, 17 Nisan 1940’ta çıkan kanunla Köy Enstitülerinin kurulmasını sağlayan bir eğitimcidir Hasan Ali Yücel…

Yücel,1938-1946 yılları arasındaki Millî Eğitim Bakanlığı döneminde Köy Enstitüleri’nin yanı sıra, iz bırakan pek çok esere de imza atmıştı:

  1. Neşriyat Kongresi, ilk Millî Eğitim Şûrası, Doğu ve Batı Klasiklerinin çevirileri, İslam ve Türk Ansiklopedilerinin yayınına başlanması, Ankara Devlet Konservatuvarı’nınku- ruluşu… Yücel’in damgasını taşıyan projelerin sadece bir bölümüdür.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından 3.Basım olarak çıkan ve Canan Yücel Eronat tarafından hazırlanan “Köy Enstitüleri Dünyasından Hasan Ali Yücel’e Mektuplar” adlı derlemede, Yücel’in bakanlıktan ayrılmasından sonra, Enstitülerle ilgili ona yollanan 42 mektup, 25 yaşam öyküsü ve dönemin bürokratlarından Enstitü mezunları, öğretmenleri ya da yöneticilerine; Köy Enstitüleri’nin kuru- lup gelişmesinde büyük rol oynayan eğitimbilimcisi H. Tonguç’tan Başaran’a,Fakir Baykurt’an Talip Apaydın’a pek çok imzalı mektuplar yer alıyor…

Hasan Ali Yücel’e yazılan mektuplar arasında 1960 yılında Rize Fındıklı ilçesinden yazılmış iki mektup yer alıyor… Bu hafta sizinle bir mektubu paylaşacağım… Mektupta önemli bir konuya temas edilmiş ancak ayrıntıya yer verilmemiş… Fındıklı Ortaokulu Müdürü tarafından 17 Ocak 1960 yılında kaleme alınmış.

“Sayın Büyüğüm, İran’dan dönmek üzere olduğunuzu gazetedeki makalenizden anladım. Bu mektubum belki de anavatandan ayrı bulunduğunuz müddet size yazılan ve hayli çok olan mektuplar arasında elinize geçecek ve kıymetli zamanınızı alacaktır.

Burada sizi sevenler ve hayranınız olanalar hayli çok. Beni zorluyorlar. Ne olur bu yaz Fındıklı’ya davet ediniz de kendi- siyle yakından konuşmak fırsatını bulalım diyorlar. Hatta son günlere kadar sizi sevmediğini ve bana Hasan Ali Yücel’in evladı diye şakadan takılan çok zengin ve oldukça münevver demokrat geçinen büyük bir kıraathanesi olan bir zat. Duydum Hasan Ali Yücel Fındıklı’ya gelecek geldiğinde ona verilecek ziyafeti muhakkak benim kıraatha- nede yapacağız, dedi ve biz cahil adamlarız ne kıymetlerimi- zi bilmiyoruz, diye ilave etti.

Sayın büyüğüm bana, geleceğinizi 1951 yılında vadettiniz, o günden bu yana bekliyorum. Mümkünse bu yaz yengem ile birlikte gelin ve bizleri sevindirin.”

Mektubun buraya kadar olan kısmında övgü ve özlem dolu sözler yer alırken, ayrıntısından bahsedilmeyen son bölümünde ise can alıcı noktaya temas ediliyor ve 1960 yılında Rize’nin ilçelerinde Nurcuların aktif olarak faaliyette olduğunu yazıyor… Mektup şu şekilde devam ediyor; “Burada Nurcular hayli faaliyette. Fındıklı’da çok tutunamıyorlar ama civar kazalarda faaliyet yerinde. Burada olan bir vak’ayı ilişikte sunuyorum. Belki makalenizde işe yarar… Bu kadarla son verir, iyi günler diler, ellerinizden öperim. Annemin ve yengemin ellerinden öperim.

Mehmet Erkan Ortaokul Müdürü Fındıklı-Rize”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Nisan 2020, 17:34 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 13 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 276 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU