GÜNDEM RİZE’DE NE KONUŞULDU (2)

Yazımın hemen başında “Gündem Rize” konulu toplantıların Rize için çok önemli olduğunu belirteyim ve düzenleyenlere teşekkür edeyim.  2 veya 3 ayda bir toplanan kanaat önderleri Rize için görüş ve önerilerini sıralama fırsatı buluyorlar. Bunu çok önemsiyorum. Sekretaryasının olması, bir bütünlük içinde Rize için çalışılması bakımından önemlidir.

Bir önceki yazımda içeriğine fazla müdahil olmadan bir eleştiri yapmıştım. Haksızlık yaptığımı düşünmüyorum. Ama bu kadar hayırlı bir oluşuma katkı vermesi bakımından şık durmadığı öz eleştirisini yapabilirim.

Aslında şunu demek istemiştim.

Bu toplantıların, istişarelerin mantığı ve izlemesi gereken yol bakımından bazı hususlara dikkat çektim.

Kanaat önderlerinden istifade etmek için bir şehrin vizyon ve misyonunu bir plan dahilinde oluşturmak ve takip etme için toplantılarda dört aşamalı bir uygulama önermiştim.

1-Herkes ayrımsız ilk önce kendi çıkar ve işlerini teker teker dile getirmeli.

2-Herkes Rize için projeleri açıklamalı.

3-Hedef projeler belirlenmeli, öncelik sırası yapılmalı.

4-Siyasilerden hesap sorulmalı.

Maddeleri açarsak ilk önce herkes derdini tabiri caizse ummana dökmeli. Kurum, STK veya kişi sorunlarını açıkça dile getirmeli, Herkes Rize için önerdiği projelerini sunmalı, yapılabilirliği olan projeler ortak kanaatle bir sıralamaya alınmalı, her toplantı sonunda vekillere sıralamada olan projelerde gelinen aşama sorulmalı, bir anlamada yönetim erkini elinde bulunduran İktidar vekillerine geçen dönem içinde neleri başardığını anlatması istenmelidir. Katılmayan vekil açık mazeret belirtmelidir, mutlaka bütün vekiller Rize Gündemi toplantılarına katılmalıdır.

Bu düzen içeresinde oluşan şehir vizyon ve misyonu başarılı bir şekilde her toplantıda emini ki daha ileri bir safhaya taşınacak, problemlerimiz hal yoluna girecek, kamuoyu da mutlu ve memnun olmuş olacaktır.

Muhalif kanadın temsilcilerinin de mutlaka bu toplantılara katılımı sağlanmalıdır.

GÜNDEM RİZE’nin sekretaryasına güveniyorum. Abdullah Oğuz HUT kardeşimin bu işi en güzel şekilde başaracağına inanıyorum ve bu çalışmayı tekrar söylüyorum ilk olması bakımından çok önemsiyorum.

Son bir not; Oluşturulacak gündemde bazı konular basına kapalı veya yazamamak koşulu ile açık ve net bir şekilde dile getirilir tartışılırsa çok daha iyi olur.

Rize Gündemi toplantılarının ilimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İstanbul’dan sevgi ve saygılarımla

Metin TOPÇU

28.12.2019

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Aralık 2019, 09:19 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 393 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU