HASTANE İNŞAATI BU SENE BAŞLAYACAK

RİZE’de Şehir Hastanesi deniz dolgusu yapılarak kazanılacak 300 dönümlük alanda inşa edilecek. 1000 yatak kapasiteli hastane inşaatı için bu yıl deniz dolgusuna başlanacak.

Rize’de şehir hastanesinin yapımı için bir süredir devam eden yer arayışları sonuçlandı. Hastane, Hamidiye Mahallesi’nde liman yanında deniz dolgusuna inşa edilecek. 300 dönümlük deniz dolgusu üzerine inşa edilmesi planlanan hastane, 263 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 554’ü normal, 140’ı yoğun bakım,100’ü palyatif bakım yatağı, 6’sı mahkum yatağı olmak üzere toplam 1000 yatak kapasiteli olacak hastanede; 215 poliklinik muayene odası, 31 ameliyathane, 70 acil müşahede yatağı bulunacak. Hastanede, Türkiye’nin ilk hibrit ameliyathanesi de yer alacak.

AK PARTİ’Lİ AVCI DUYURDU

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, daha önce belirlenen alternatif yerler olduğunu,

ancak yapılan teknik incelemelerde en uygun yerin belirlendiğini söyledi. Deniz dolgu alanının üzerine 1000 yataklı bir şehir hastanesi inşa etmeyi planladıklarını ifade eden Avcı, “Bizim için son derece sevindirici ve önemli gelişme. Türkiye’nin en mega projelerinden birkaç tanesini Rize’de yaptığımızı hep ifade ediyordum zaten. Ama 2 yıl içerisinde iki tane Türkiye’nin en büyük belki 100-150 tane projesinden ikisini Rize’ye kazandırmış olduk. Hastanenin 300 dönümlük dolgusunun Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasını arzu ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığımızla da gerekli görüşmeleri yaptık. Sağlık Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığı şu anda görüşme halindeler. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü dolgular konusunda Türkiye’nin en profesyonel kurumlarından bir tanesi. Rize’de yapılan havalimanını, Ordu’da yapılan havalimanı da dolgu üzerinde inşa eden kurum zaten. O tecrübelerine istinaden buradaki dolgunun da onlar tarafından yapılmasının bizim için iyi olacağı kanaati hasıl oldu. Dolgu işlemi bu yıl içerisinde başlatmış olacak. Dolgu tamamlandıktan hemen sonra da Rize’nin 30 yıllık hastane ihtiyacını karşılayacak bu devasa eseri Rizeli hemşehrilerimizle buluşturmak için temelini atmış olacağız” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Ocak 2021, 15:19 tarihinde Ekonomi, Küçük Manşetler, Manşet, Sağlık, Siyaset, Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 305 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU