HASTANEMİZE İNCİ AĞACI DİKMEK İSTEYENLER

Sorulan bir soru üzerine belki gereği yokken, belki zamansız ama hükumetin önemli ismi Sayın Hayatı YAZICI Çay TV önemli yaptığı açıklamada Şehir Hastanesi yap işlet devret modeli ile değil milli bütçeyle yapılacağını bildirdi. Bunu biliyorduk zaten. Yer konusunda ise “Denizin üzerinde dolgu yapmak suretiyle hemen orada yat limanı dolgu yapmak suretiyle gerçekleştirilecek” dedi. Bunu da biliyorduk. Çünkü o alanda çalışmaların sürdürüldüğü görüyor biliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ne dedi bu konuda? “ Araştıracağız. yapılmasında teknik olarak bir sorun yoksa deniz dolgusu üzerine Şehir Hastanemizi yapacağız. Dedi. Nokta.

Sayın Hayatı Beyin açıklamasını çok önemsiyorum ama R. Tayyip ERDOĞAN’ın sözü açık çek, senettir, hatta peşin para gibidir benim için.

Çünkü OVİT konusunda o dev yatırım konusunda “yapacağım” dedi yaptı. Hava limanı gibi kimsenin hayal edemediği, burun kıvırdığı, hadi canım sende dediği muazzam dev bir yatırımı “yapacağım” dedi 2020 29 Ekimde yani bu sene sonuna yakın uçacak insanımız o dünyada 4. olan hava limanından.

Bu iki dev olayda yazdıklarım biliniyor, önerilerim biliniyor. Okuyucularıma, arkadaşlarıma hiçbir zaman hamaset kokan bilgi vermedim, vermem, kimse beni kandıramaz. İnanmadığım hiçbir şeyi halkımıza duyurmam, önermem.

Şehir hastanesi konusunda yeterli ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bu dev eserin Rize’yi Ovit ve Hava limanından sonra makus talihini yenecek akıl almaz bir büyük yatırım olduğuna karar verdim ve yazmaya başladım.

Dayandığım esaslar öncelikle sağlık bakanlığı kriterleri idi. Çünkü o şartı yerine getirmezseniz arkanızda hangi kuvvet olursa olsun mümkün değildi bir şey yaptırmak.

Ne diyor Sağlık bakanlığı Kriterleri Özetle

  • Herkesin kolay ulaşacağı bir yer. Ulaşım sorunu olmayan bir yer.
  • Yoğun nüfusa en yakın, en çok hitap eden yer.
  • Her hasta için yaklaşık 250 metre kare alan. 1000 yatak için 250 bin metre kare

Hastalarımız koridorlarda. Artan ihtiyacı karşılayamayan butik hastane! Acele yapılması gereken bir iş olduğu için yönetenlere Ovit’te olduğu gibi hava limanında olduğu gibi doğru öneriler sunmak için yer aradım. Google den her yeri taradım. Bize gerekli olan yaklaşık 250 bin metre kara alanı bulamadım. Ki 30 sene sürmez bize bir 250 bin metre kare daha alan gerekecek. Neden? Hava limanımız yapılıyor. Rize dışında yaşıyan yüzbinlerce insanım büyük şehirlerde boğulmayacak, gelecek tedavisi bu hastanede olacak. Pehliventaşı, Ortapazar, Pazarköy Salarha bölgesi mümkün değildi o kriterlere göre. Hele tekrardan 1000 yatak ilave etmenin asla ve asla imkanı yoktu yaklaşık 500 bin metre kare Rizeyi düzlesen bulamazsın tabiri caizse.

Bazı arkadaşlar maliyetlerden bahsedince uzmanlarına sordum Hava limanımızı yapan şirket sahipleri mühendisleri ile konuştum. Rize’de eğer böyle bir arsa var maliyeti en az 1 milyar tl. Yani yapılacak olan tesisin tüm maliyeti kadar para gerekiyor. Şehre yakın yerlerde zaten karada bir yer almak akıl karı değildi. Peki neydi dolgu maliyeti. Yani 250 bin metre kare alanın doldurulmadı bütün olumsuzluklar hesap edilerek 100 milyon TL bulmuyordu. Yani 1/10 fiyatına sağlık bakanlığının kriterlerine uygun hastane yerini hazırlayabiliyorduk. Manzarası bozulanlara şunu derim o hastanenin, uluslar arası olacak o hastanenin yakınında olan yerleriniz 5’ e katlanacak. Maliyeti pahalıdır diyenlerin gözüne girsin 100 milyon. Biri iki – üç milyar diğeri 100 milyon. Ayıptır susun oturduğunuz yerde sadece bu memlekete akıl almaz yatırımları yapanlara yalandan engel olmaya kalkmayın. Günahtır. Zamanımızı çalmayın. Bir de trafiğe yük olacak diyenler var ki evlere şenlik. Bu nasıl bir beyidir anlamadım. Batı kazalarımızdan gelenler sahil yolundan hemen hastanemize girecekler, doğu tarafından gelenler yine dış yoldan bir viyadükle hastaneye aynı hızla girebilecekler. Trafiğin yükünü hafifleten bir büyük etkisi olacak. Eğer beyinlerinde bir arıza yoksa sadece muhalefet etmek için, sadece köprülere hastanelere, hava  Limanlarına karşı çıkmak suretiyle hükümete idareye zaman kaybettiren zavallılardır. Halkı zavallı zannedip karşı bir propaganda yapma fırsatı bulan kuyruk acısı olanlardır.

Yukarıda yazdım gerekçelerin bir tanesini teknik olarak ispat etsinler daha yazmayacağım. Bu bilgiden yoksun veya politik olarak muhalefet edenlere siyasetçilerin çok dikkat etmesi gerekir. İtibar etmemesi gerekir. Amaç Rize’ye hiçbir hizmetin Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılmamasıdır. Aynen Ovit’te olduğu gibi aynen Hava limanımızda olduğu gibi ellerinden geleni yapacaklardır. Dikkatli olun. Yer doğrudur, başka çare yoktur. Yalandan kuş böcek edebiyatı yapanların dümen suyuna girmeyin, dikkate almayın bu dev hizmeti bir an önce alalım. Hastanemize incir ağacı dikmek isteyenlerin hevesini diğer dev yatırımlarda olduğu gibi kursaklarında bırakın.

Sevgi ve saygılarımla.

Metin TOPÇU

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Mayıs 2020, 18:12 tarihinde Ekonomi, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 384 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU