HAVA LİMANI YANAŞMALARI

RİZE ARTVİN HAVA LİMANI diye yola çıktığımız 2011 Temmuz’undan bu tarafa derelerin altından çok sular aktı. O zamandan bu zamana kadar bir kere olsun Rize’ye havalimanı gereklidir diye kelam etmeyenler isim babası olmak için kolları sıvadı. Şaşılacak şey.

Bu türden yerlere verilen isimlerin elbette çok çeşitleri vardır ama genelde Dünyada tanınması için hava limanlarının yapıldığı vilayetlerle anılması en çok yarar sağlayan şekildir. Kişi isimlerinin verildiği hava limanlarının hiçbir kıymeti yoktur. Üstelik eğer gelişmekte olan bir il iseniz veya bölge iseniz kesinlikle bulunduğunuzun yerin uluslararası alanda tanınması ancak ve ancak ait oluğu ilin isminin yapılan esere verilmesi ile mümkün olur.

Hele bu hava limanı ise mutlaka ait olduğu ilin ismi ile anılması onu bütün dünyada tanıtacak en önemli enstrümandır.

Bir vilayete mal olmuş siyasi kişiler, bir ülkeye mal olmuş kişiler o  vilayetlerde yapılan önemli eserlere isimleri verilmek suretiyle bir vefa  gösterilmiş olur. Bu da çok yerinde bir durumdur. Fakat o vilayetle özdeşleşmiş önemli isimler yaşamış olsalardı zannedersem kendilerinden çok vilayetlerinin isimlerinin anılmasını isterdiler.

Bu nedenle Rize’de yapımı devam eden hava limanına mutlaka ama mutlaka Rize Hava limanı ismi verilmelidir. Uluslararası kataloglarda Rize’nin isminin kayda geçmesini istiyor ve turizm gelişmek istiyorsak mutlaka Rize’de yapılan muhteşem esere Rize Uluslararası Hava limanı demek zorundayız.

Başka isim arayanların amaçları başkadır, bambaşkadır. Siyasidir, siyasi çekişmedir, mutlaka bir şekilde yara verme sevdası taşımaktadır.

A.Mesut YILMAZ çok değerli bir devlet adamıdır. Rize için de unutulmayacak önemde bir insandır. İsmi çeşitli eserlere verilerek yaşatılmalıdır. Hiçbir itirazım olamaz. Ama hava limanımıza asla kişi ismi verilmesi doğru değildir. Hava limanımıza asla ve asla böyle bir isim yakışmaz. Vilayetimizi bütün dünyaya tanıtacak hava limanının ismi RİZE HAVA LİMANIDIR. RİZE ARTVİN HAVALİMANI da olamaz, olmamalı.

Nedeni de şudur. Ortak isimler gerçek manada ortak noktada olduğu zaman geçerlidir. Ordu topraklarında yapılan hava limanı Ordu’ya da, Giresun’a da aynı mesafede olduğu için( 22 kilometre) Ordu-Giresun hava limanı olarak isimlendirildi. Rize Hava limanı Rize Merkeze 32 kilometre Artvin’e 110 kilometre uzaktadır. O nedenle belki ilerleyen yıllarda 100 kilometre mesafeden fazla uzak olduğu için bir hava limanı ihtiyacı hasıl olacaktır. Çünkü hava yolunu tercih etmiş insanına karadan 100 kilometreden fazla yol kat ettiremezsiniz, AB şartına aykırıdır.

RİZE HAVA LİMANI o şarta uyum için 110. Kilometrede yapıldı. Yani en yakın hava limanı 110 kilometre uzaktadır. O nedenle o noktada yapıldı.

RİZE HAVA LİMANI’ndan nasipse aynı isimle 2021 Haziran’ında veya en geç Ekimin’de uçmaya başlayacağız. Allah Recep Tayyip ERDOĞAN’a uzun ömürler versin. O olmasa bu rüyalar asla gerçekleşmezdi.

Sevgi ve saygılarımla…

21.12.2020- Çekmeköy

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Aralık 2020, 16:09 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 348 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU