HAVA LİMANININ İSMİ NE OLMALI?

Temeli Nisan 2017 atılan Rize Hava limanı dünyada denizde yapılan 4., tamamlandığında Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak. Rize-Artvin Havalimanı’nın yapım çalışmaları yüzde 80 seviyesinde. Yapılmakta olan bu havaalanın zorunlu olarak bir ismi olacak. Her hangi bir karar yok. Yapım ismi  Rize- Artvin Havalimanı… İki vilayeti kapsadığını anlatmak için gereksiz yere Rize Artvin hava limanı diye belirtilmiş. Rize Merkeze 30- Artvin merkeze yaklaşık olarak 110 kilometre.

Bunun neresi Rize Artvin Hava limanı?

Doğrudan doğruya RİZE HAVA LİMANI, o kadar yani.

Ama Rize’nin kumaları var ya, onu bazen gaddarca hırpalayanlar var ya. Onlar Rize isminden inanılmaz bir şekilde rahatsızlık duyuyorlar. İsim verip midemi bulandırmayacağım. Herkes kendini biliyor, yaptığı hınlığı biliyor. İhale ismine bir kulp takmayı başardı birileri.

Rize’nin bir çok siyasi değeri var, lakin en önemlileri tarih sırasında verirsek önce merhum Ahmet Mesut YILMAZ, sonrası devirde Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN.

Ahmet Mesut YILMAZ bakan olarak, 3 kez Başbakan ve başbakan yardımcısı olarak, Genel Başkan olarak 1994-2003 yıllarında ülke gündeminde çok önemli bir yer tutan siyasetçi.

Onun içinde bulunduğu siyasi oluşumun getirdiği ekonomik önlemler değiştirilmeden uygulandı da diyebiliriz.

Ama o dönemde aldığı siyasi kararlar çok derin izler bıraktı. Aslında bu değerlendirmeyi tarihe bırakmak en iyi yoldur. Bana göre ağır siyasi hatalar yaptı. Türkiye’de hiç kimse yüzde 65-70 lik  bir kesime rağmen hiçbir başarı yakalayamaz.

2003 bir başka Rizeli ülkenin gündeminde yer almaya başladı. Recep Tayyip ERDOĞAN. Aralıksız ve kesintisiz ve tek başına ülkemizi 18 yıldır yönetiyor. Aldığı çok hayatı siyasi ve ekonomik kararlar var. Ahmet Mesut YILMAZ’ın aksine gücünü yüzde 65-70’lik kesimden almayı başardığı için onu indirmek mümkün olmadı. Recep Tayyip ERDOĞAN bu anda tarihe yaşarken geçen çok önemli bir liderdir. Türkiye’de yeni bir sistem getiren liderdir.

Temelini Ahmet Mesut YILMAZ’ın attığı Üniversite ve hastaneye o tesisleri tamamlayan ilimizin yetiştirdiği lider Recep Tayyip ERDOĞAN ismi verildi. Çok da güzel oldu.

Bu vefa için yeterli mi?

Yetmez ama evet!

Neden?

Rize bir Malatya, bir Erzincan, Bir İsparta olamadı maalesef.

Hiçbir şeyi olmayan vilayete inanılmaz şeyler yapıldı ama ismiyle markalaşmış bir şehir yaratamadılar.

Ama Merhum YILMAZ Türkiye’ye, ERDOĞAN ise hem Türkiye’ye, hem de dünyada Rize’yi tanıttı.

Bu duruma rağmen sayın reis Recep Tayyip ERDOĞAN ve Ahmet Mesut Yılmaz isimleri şimdilik bir kenarda dursun.

Çünkü başka çok önemli bir durum var.

Rize Vilayetinin bütün dünyada tanımasının yolu yapılan uluslararası hava limanına tek başına RİZE HAVA LİMANI demekten geçiyor.

Recep Tayyip ERDOĞANIN ismi Rize’deki üniversite ile ilelebet yaşayacak. Rize’ye yapılacak başkaca bir büyük yatırıma Ahmet Mesut Yılmaz ismi verilir ve bu mesele çok güzel bir şekilde kapanı.

Önümüzde Rize’de yapılacak iki büyük yatırım kararı duruyor. Bir Şehir Hastanesi, diğeri lositik Merkez… Bana göre Rize Lojistik merkezine rahmetle yad ettiğimiz Ahmet Mesut YILMAZ ismi verilmelidir. Ahmet Mesut Yılmaz’ gönülden bağlı milyonlar böyle bir jesti büyük bir memnuniyetle karşılayacaklardır.

Rize Vilayeti Sınırları içinde yapımı devam eden hava limanı Rize’nin ismini dünyada bütün katologlara kazıyacak ve dünyanın gözüne getirecek en önemli hamledir.

Yapılan dünya çapında hava limanına verilecek isime en çok yakışan RİZE HAVALİMANI’dır.

Bu dev esere elbette bir isim verilecek ve bu konuda herkes fikrini söyleyebilir.

Ama bir şartla!

Öncelikle yılların uzak köşesinde çok uzakta bir il olan Rize’nin ismini, namını düşünmek şartı ile.

Çünkü Ahmet Mesut YILMAZ’da, Recep Tayyip ERDOĞAN’ı da efsane Rize toprağı yetiştirmiştir.

Rize toprağında ve Rize’nin merkezine yakın bir hava limanına RİZE HAVA LİMANI’ndan başka hiçbir isim yakışmaz, verilemez.

Sevgi ve saygılarımla.

Metin TOPÇU

7.11.2020-Çekmeköy

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Kasım 2020, 14:30 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 352 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU