Havaalanı projesinde geri adım olmaz

ABDULLAYRize’ye havaalanı konusu tartışılmaya devam ediyor.
Sayın Rize Milletvekili Nusret Bayraktar da ilk açıklamasında aynı görüşü ele almış, bölge insanları ve yöre basınında gündemde kalmasını istemişti.
Ardından birçok olumlu ve olumsuz beyanlar geldi.
Trabzon patentli açıklamalar ise Rizeli hemşerilerimizin moralini bozdu.
Ardından Sayın bakanımız Hayati Yazıcıdan ”İnsanlar hayal edecek. Hayal etmeden hiç bir şey olmaz. Ovit Tüneli Osmanlı döneminden bu yana konuşuldu. Temelini attık, 2015 Kasım ayında bitecek. Arzu edildiği gibi bir havaalanı projemiz yok. Ovit projesine odaklanmış durumdayız. İnşallah onları bitirelim. Türkiye çok daha farklı bir yere gelecek. O zaman neler olur bakacağız” açıklaması geldi. Kamuoyunun yine kafası karıştı.
Bu açıklama ile artık tartışmalar en azından bir süre bitmiştir derken bu kez komşu Trabzon’dan sinirleri geren bir beyanat yayınlandı. Ve arkasından Havaalanı projesini ilk gündeme getiren Sayın Bayraktar’dan cevap yetişti.
Sayın Bayraktar bu cevabı yazısı ve havaalanı konusu ile yapmış olduğu açıklama çok uzun olduğundan ben kısaltarak sizlere sunuyorum: “Bazen Trabzonlu kardeşlerimiz bağnazlık yapabiliyorlar, Artvin- Rize Havaalanı Trabzon’u olumsuz etkilemez, tam tersi olumlu etkiler. Ayder’de yer bulamıyoruz, bulamayacağız. Yeni alanlarda yeni oteller yapılacak, farklı inşaatlar, lojistik merkezler yapılacak. Bütün bunlar havaalanı ihtiyacını gündeme getirecektir. Trabzon ve Rize havaalanları gerektiği zaman eşdeğer olarak birbirlerine alternatif olacaklardır. Bu Trabzon için de Rize için de geçerli. Rize Artvin için baktığınızda, Rize-Artvin arası bir havaalanı olursa Artvinliler Artvin’in dışında ülkenin her tarafında çok yoğun. Dışarıdaki Artvinliler 500 bin. Bugün Bursa başta olmak üzere Artvin’in yoğun nüfusu havaalanı olmadığı için ya gitmiyorlar yahut da karayoluyla gidiyorlar.”
Artvin Rize Havaalanı’nın kısa vadede değil ama orta vadede hayata geçirilmesi gerektiğinin ortada olduğunu kaydeden Bayraktar, “Bana kalırsa gelecek yıl hemen başlayalım isterim. Ama öyle görüyorum ki bu yılki programda değil de muhtemelen 2014 seçimlerinden önce konu gündeme gelir. Ağırlıklı olarak ve 2015’te seçimlerden sonra da programa alınır kanaatindeyim” dedi.
Havaalanı projesine bu açıklamalar artı mı eksimi getiriyor onu zamanla göreceğiz.
Bence yapılan açıklamalar olumlu yansıyacaktır.
Ben bu konuyla ilgili yazılarıma bir müddet ara veriyorum. Ardından yeni gelişmeler gündeme gelince yazmak zorunda kalıyorum.
Bölgemize gelecek olan yatırımlar her ne ad altında olursa olsun takdire şayan çalışmalardır.
Hep derdik, “Proje gitse başbakan değerlendirir.”
İşte son günlerde Vekillerimiz, Valilik, İl Genel Meclisi temsilcilerimiz ve STK’lar havaalanı konusunda olduğu gibi güzel bir dayanışma içine girmiş ve ortak akılı devreye sokmuşlardır.
Samsun-Artvin arasında yatırımların planlanması ve Turizmin canlanması için kurulan DOKAP ve bölge ajans kuruluşu DOKA’da görev alan uzman kadrolarda yoğun bir çalışma içine girmişlerdir.
Bundan öte havaalanı konusunda geri dönüş olmayacaktır. Hatta bir müddet sonra “nerede yapılacağı” tartışmaları gündeme gelecektir.
Ben Pazar’lı olarak elbette Pazar ve ona yakın yer olan ve daha önceleri gündeme taşıdığım Hamidiye bölgesinde olmasını isterim. Olmayacak veya başka bir alanda kurulacaksa da hayatın sonu değildir. Rize-Artvin hep bizim yöremizdir. Biz bu yatırımların veya başka projelerin bölgemize işsizliği önleyecek, göçü durduracak tedbirler olarak görüyoruz. O yüzden gündemde fazla tutmaya çalışıyoruz.

Son günlerde İşkur tarafından başlatılan “işsizliği asgari düzeyde önleme” (bu benim tespitimdir) projesi ile birçok genç erkek ve bayan iş sahibi olmuşlardır. Geçici olsa bile hanelerine ücret girmeye başlamıştır. Temennim daha güzel projelerle bölgemizdeki işsizlik oranını aşağılara çekilmesidir.

Bazı insanlar var ki her türlü olumlu işe de karşı çıkıyorlar. Onlara verilecek cevabımız susmaktır. Bir de bu gibi kardeşlerimin günde en azından bir dakika da olsa kendini hesaba çekmesi lazımdır.

Havaalanı konusu daha uzun süre konuşulmaya devam edecektir. Edilmesinin de gerektiğine inanıyorum. Bu konu hakkında Rizeli Bakanımızın da aynı görüşte olduğunu düşünüyorum.
Çok önemli bir ayrıntıyı da sizinle paylaşayım.
Sayın Hasan Karal teşkilatın her kademesinde görev yapıp İl Başkanlığını başarı ile tamamladıktan sonra Rize Milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaktadır. Kendisi istediğinde (inanıyorum ki istiyor) Havaalanı Projesini gerçekleştirmede aktif görev alabilir. Aldığına da açıklamaları ile şahidim.

Hasan Karal ile bir dönem İlçe teşkilatında Medya Tanıtım Başkanlığı yaparken çalıştım. Pazar’ a gelecek olan yatırımlarla ve Rize için özveri ile çalışıyordu. Hala da öyle olduğunu düşünenlerden biriyim. Yüksekokulumuzun kurulmasında da bizlere yardımlarını esirgememiştir. Ovit Projesinde göstermiş olduğu kararlılığı havaalanı projesinde de gösterip Rize’de kalıcı projelere ismini yazdıran vekil olarak tarihe geçmeyi başaranlardan biri ûnvanını de elde etmiş olur.

Ben Pazar’lı olduğum için Hamidiye bölgesi olsun diyorum. Bir başkası ise Rize-Artvin arasında uygun bir yeri önerebilir. Nihayetinde Rize de Artvin de Doğu Karadeniz’in en güzide sahil şeridinde kurulmuş kardeş illerdir. Yeter ki olsun. Hayal gerçekleşsin.
Not; Bir sonraki yazımda uzmanlar görüşü ile demiryolunun bölgemize artı ve eksilerini ele alacağım.
Abdullah UZUN-Pazar53

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Ocak 2013, 18:52 tarihinde Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 807 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU