KENT KONSEYİ HİKAYE YARIŞMASI ULUSAL BASINDA

2

“Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi”(RENK) kapsamında Rize Kent Konseyinin düzenleyeceği Hikaye Yarışması Ulusal Basında yer aldı.

İşte O haber:

Rize’de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak olan çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkiyen eksikliklerini gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla “Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi”(RENK) hayata geçirildi.

Rize’de renk projesi

RENK Projesinin eğitimde niteliği artırmak adına bir yol haritası niteliğinde bir çalışma olacağını vurgulayan Vali Ersin Yazıcı, “Eğitim bir bütündür. Eğitimin üç önemli ayağı var. Fiziki ortamları bir kenara bırakırsak bunlar öğrenci, öğretmen ve ailedir. Üçünün bir arada olması ile iyi bir koordinasyon sağlayabiliriz. Eğitimde çıtayı yükseltebiliriz” mesajı verdi.

1

Vali Ersin Yazıcı, RENK Projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu: ” Biz bu kentte arzu ettiğimiz bir hareket yaratmak istiyoruz. Bunun yaratılabilmesi içinde hep birlikte eğitimin neferleri olarak gönülden arzu etmemiz lazım. Ben İl Valisi olarak bu işin takipçisi olacağım. Benim bu kentteki en önemli işim bu olacak.

“Derslik sayısında ciddi bir problemimiz yok. Birçok sorunumuz var ve bu sorunları biliyorum. Kentimizin önde gelen kurum ve kuruluşlar bize bu desteği verecek. Kendilerinin birinci vazifesi olmamasına rağmen gönülleri ile ve her şeyiyle bu alanda bize destek verecekler.  Bulunduğumuz durumdan rahatsızız. Bu pozisyonu değiştirmemiz gerekiyor. Yaptığımız değerlendirme ve çıkarttığımız sonuçlarda, veli ve öğretmenle, eğitim kadrolarının yapacağı şeylerle öğrenci her türlü şekle girebilir. Biz bir şeyler yapacağız. Öncelikle bu işe hep birlikte sahip çıkacağız. Velilerimizin daha duyarlı olması gerekiyor.

Bu işe gönlümüzü koyduğumuzda çok rahat başarabileceğimiz proje olacak. Sonucunda eğitim sıralamasında Türkiye genelinde önlere gelebileceğimizi göreceğiz.” diye konuştu.

Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma(RENK)projesi tanıtım toplantısı Vali Ersin Yazıcı’nın da katılımlarıyla tüm ilçelerde gerçekleştirildi.

RENK Projesi’nin en önemli ayaklarından biri olan okullarda “Kitap Okuma Saati “ faaliyetleri devam ediyor.

53 Gazeteciler Derneği “2014 Başarı Ödülleri” kapsamında en İyi Proje kategorisinde, ‘RENK’ projesinin öncüsü olan Vali Ersin Yazıcı’ya, eğitime katkı ödülü verildi.

 Rize Kent Konseyi RENK Projesi kapsamında “Hikâye Yarışması” düzenledi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla il genelinde görev yapan 4018 öğretmenimize üzerlerinde isimleri yazılı olan ajanda hediye edildi.

RENK Projesi kapsamında, Rize Kent Konseyi Kadın Meclisi “Anneler Kitap Okuyor” etkinliği düzenledi.

RENK Projesine kamu-kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Basın Yayın Kuruluşları, İş Dünyası ve siyasiler ilgi göstererek katkıda bulunuyorlar.

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi” (RENK) tüm ilçelerde düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

Bilindiği gibi Rize Kent Konseyi Rize’nin geçmişini hikayelerde yaşatmak için 1. Rize Kent  Konseyi Hikaye Günleri düzenlemek  amacı ile Vali Ersin YAZICIYI ziyaret etmişti.

Rize Kent Konseyi Başkanı Metin TOPÇU, Kent konseyi üyeleri Abdullah Oğuz Hut, Dilek KANSIZ, ve Muhittin Sandıkçı düzenlenecek hikaye yarışması hakkında Vali Erzin YAZCI’ya bilgi vermiş destek istemişti.Görüşmede düzenlenecek yarışmanın amacını anlatan Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu” Başlattığınız RENK projesini heyecanla izliyoruz. Bu bağlamda okuma etkinlikleriniz çok dikkatimizi çekti. Okuyan öğrencilerimizi yazmaya teşvik etmek için ilimizin geçmişinde yaşanan hüzünleri , acıları, sevinçleri Milli ve manevi değerlerimiz ışığında hikayeleştirmek için bir yarışma açmayı düşünüyoruz. Bu konuda desteğinizi istiyoruz” demişti.

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Şubat 2015, 10:28 tarihinde Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 489 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU