Neden Olmasın ?

 

Yakın geçmişte hepimizin yakından tanıma şansı olduğu bir isim bir Reşat Kasap geldi geçti Rize’den hâlâ halkın kalbinde olan  gönlü Rizeli,  kendi Rizeli,  Reşat Kasap.

Peki Kimdi Reşat Kasap ?

1961 yılında Rize’de doğdu.

İlkokulu Derepazarı Bahattinpaşa İlkokulunda, Ortaokulu Derepazarı Ortaokulunda, Liseyi ise Samsun 19 Mayıs Lisesi’nde tamamladı.

Lisans ve Yüksek Lisansını 1984 ve 1987 yıllarında Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde bitirdi.

Doktorasını, 1992 yılında Wales Üniversitesi (İngiltere)’de yaptı. 1993’de Yardımcı Doçent, 1998’de Doçent ve 2004’de Profesör oldu. Yarısı yurt dışı olmak üzere 80’in üzerinde bilimsel çalışması bulunmakta olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Çeşitli yurt içi ve yurt dışı sempozyum ve toplantılar düzenleyerek, kurum ve kuruluşlara davetli seminerler veren ve panellerde konuşmacı olarak katılan Sayın Kasap, Gazi Üniversitesi’nde birer dönem İstatistik Bölüm Başkan Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı yaptı (2008-2013).

Bunun yanında; YÖK, Türkiye Bologna Uzmanı (2008-2009) ve YÖK, ÖSYM Yürütme Kurulu Üyeliği ve YÖK Yeterlilikler Komisyonu Üyeliği (2008 – 2011) görevlerinde bulundu.

Üniversitelerin yeniden yapılanma sürecinde, Gazi Universitesinin Bologna Süreci, Erasmus ve Akts Kurum Koordinatorluklerini kurdu ve yönetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun AB müzakere çerçevesinde “İş İstatistiklerini Geliştirme” ve “Yerli Üretimin Tahminler” konulu iki AB projenin Türkiye Danışmanlığını yaptı.

OECD Eğitim Sistemleri ve Göstergeleri Programı (INES)’in Yeniden Yapılandırılması Grubu, Türkiye Temsilcisi (2008-2010) oldu. 2011-2014 yıllarında, UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization-Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Türkiye Milli Komisyonu Temel Bilimler İhtisas Komisyonu Üyeliğini yürüten Profesör Kasap, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı 2038 Projesi, Proje İcra Kurulu Üyeliği yaptı.(2013-2014).

Başbakanlık Tanıtma Fonu, İŞKUR, TÜBİTAK, AB, Gazi Üniversitesi ve çerçevesinde; Rize, Karadeniz, Ankara ve Türkiye’nin genelini kapsayan birçok projede danışman, araştırmacı ve olarak görev aldı.

Profesör Kasap, ulusal ve Uluslararası Sağlık, Fen, Mühendislik ve iktisadi konulardaki bir çok derginin Editörler Kurulu Üyeliğini de yapmıştır/yapmaktadır. Akademik, Rize ve Karadeniz ile diğer ulusal ve uluslararası bir çok Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’nun aktif üyesi olarak, sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2014-2019 yılları arasında Avrupa Komisyonu Yerel Yönetimler Meclisi Türkiye Delegasyonu üyeliği yapmıştır.

Ayrıca 2014-2019 tarihleri arasi Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği,  Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetimi Kurulu Üyeliği yapmıştır.

2014 yerel seçimlerinde 2014-2019 dönemi Rize Belediye Başkanı olan Kasap, evli ve iki çocuk babasıdır.

Halen Ankara’da Turkiyenin en köklü üniversitelerinden biri olan Gazi Universitesi’nde Fan Fakültesi İstatistik Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Uzmanlık alanları arasında; Vari Bilimi, Geleceği Tahmin Yöntemleri, Uygulamalı İstatistik Analizi gibi güncel Akademik ve Uygulamalı problemler üzerindedir.

Akademik bu bilgileri yeniden hatırlatmak istedim

Çünkü biz Reşat kasap ı Verilen görevleri başarılı bir şekilde yerine getiren güvenirliğini ispatlamış , güler yüzlü insan ayırdı etmeden hizmet veren bir insan olarak tanıdık , akademik donanımı ile insanı donanımı eğitim aşkı birleşince insan düşünmeden edemiyor Cumhurbaskanimizin adini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne yeni bir rektör lazım ise bu neden Rize yi bilen Rize yi tanıyan Rize nin evladı sayın prof Dr Reşat kasap olmasın ki

Yasemin Özçelik

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Mayıs 2022, 10:42 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 6 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 122 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU