POTAN ŞAŞTI

Biz insanoğlunun, yaradılış sürecinden çıktığımız ilk andan itibaren reyting seviyesi oldukça yüksek bir yaşam seyri oldu aslında… Doğduk, nefes aldık, savaştık, öldürdük, değiştirdik, yıktık, bozduk, ekledik, çıkardık…

Sesi, kelimeleri, dili, konuşmayı keşfettin… Şiirler, romanlar yazdın, bunları matbada bastın çoğaltın… Sevdin, sevildin aşık oldun. Toplu tecavüzler-soykırımlar yaptın… Tekerleği buldun.

Yiyeceğe olan ihtiyacını karşılamak icin tarımı öğrendin.

“Burası çok önemli”

PUSULAYI icat ettin !

İnsanlığa yön duygusu tayin ederek, toplulukların uzak yerlere gitmesini ve denizcilerin yeni kıtalar keşfetmesini, doğru yönü bulmalarını sağladın.

Dünya tarihinde tarıma geçişin ardından en belirgin ekonomik ve sosyal temelli değişimin yaşanmasına vesile olan buhar makinesini keşfederek endüstri devriminin oluşmasına zemin hazırlayarak dünyayı farklı bir eksene taşıdın.

Gecemizi aydınlatan, hayatımızı kolaylaştıran, pratik kullanımlarımız dahil olmak üzere edindiğimiz bütün elektronik cihazlara hayat veren elektriği, Edison’un ampulü icat etmesiyle görünür hale getirdin.

İnternet ile entegre olan bilgisayarlar ile her türlü alana hükmederek dünyayı küresel bir köy haline getirdin.

Gezegenin dışına adım atmayı başardın… DNA şifreni, atomu çözdün, kendi türünü sömürdün… Zihninde tanrılar, inançlar, ödüller, cezalar, çok estetik ve çok tuhaf ritüeller yarattın.

Ses dalgalarının havadaki farklı frekansta titreşimleri çok ilgini çekti, notaları, müziği yarattın… Senfoniler besteledin. Yaktın, yıktın, viran eyledin… Yaptın, kurdun, inşa ettin.

Bir kuşun kanadına ağladın, milyonlarcasını katlettin. Çok acı çektin, çok acı verdin. Doğayı hep çok sevdin, çok ilgi duydun, tuvallere rengarenk nakşettin, ama en çok da onunla yarıştın, savaştın, gözünü kırpmadan habitatları sonsuza dek değiştirdin.

Çok yedin; obez oldun, şekerin çikti, tansiyon hastası oldun…ama, aynı zaman çizgisinde açlıktan öldün öldürdün… Hep çelişkilerle dolu oldun…

Karmaşık hesapların basitliğine paralel ilerleyen kişiliksiz hesapların kurbanı oldun. Güç ve hırsın esiri oldun.

Rotan şaştı, PUSULAN kaçtı…

Evet bugün rotanı bulmanda yardımcı olacak adımlar atılıyor ülkende… Teknoloji ve kalkınma yönünden adımlar atılıyor.

Birilerinde ayak oyunları ve dedikodular almış başını gidiyor. Sevdası ‘Türķiye’ olanlar bugün mutlu ve umutlu…

Bugün açıklanacak olan “Türkiye için bir eksen değişikliği” olabilecek müjde hayırlı olur inş…

Mustafa Barış ÖZTÜRK

Sivil Havacılık & Lojistık Uzmanı-Matematıkçi

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Ağustos 2020, 11:31 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 253 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU