RAHMİ METİN’E ORDİNARYÜS OLMA FIRSATI

fonlu-köşe-metinÜnlü bir yazar diyor ki; “İzlekler, kahramanlar, ortamlar gelip dayatıyor ve daktilomun başına oturma ihtiyacı kaçınılmaz oluyor

Geçirdiğim ağır rahatsızlık nedeniyle uzun zamandır yazamadım, yazmadım. O süreçte çeşitli yollarla üzüntülerini dile getiren çok değerli okurlarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hasta yüreğime merhem olan bu saygı değer insanların o dar zamanımda bile öneriler sunması, kalemimden bir şeyler beklemesi açıkçası beni çok etkiledi. Biraz daha dinlensem, şu seçim meselesi de bir geçsin, o zaman bu zaman derken daktilo feryat etmeye başladı, “artık yaz” deyince dayanamadım ve bir hasbihal babında bir şeyler yazmaya karar verdim bugün.

Daha iyi bir yasam,  daha gelişmiş bir kent görüşü yaratıp mücadele ve umut bayraklarını yükseğe taşımak, ilimin, bölgemin ülkenin gerçekliğini değiştirmeğe yardımcı olmak esas hedefimdir. O nedenle ailem, dostlarım “yazma artık” dese de yazacağım.

Hele çok kısa bir değerlendirme ile  “Rize olarak neleri başaracağımıza” baktığımda gördüğüm manzara açıkçası ürküttü beni ve acilen yazmaya karar verdim.

Yazmaya başlar başlamaz eleştirilerle konuyu açmak ne kadar şık olur bilemem ama içimden gelenleri yazmasam çatlayacağımı da belirtmek zorundayım. Fıttıracağıma yazar, kurtulurum.

Bizi temsil edecek vekilleri seçtik gönderdik.

Belediye başkanı seçimlerimi de geride bıraktık.

Sayın Profesör Reşat KASAP beyefendiyi beğenmedik, gönderdik. Sayın KASAP “Ak baldırdan ve sarı altından uzak” durdu. Kendisinden Allah razı olsun. İlk günden itibaren ondan özür dileyecek pozisyona düşersek çok büyük ayıp etmiş oluruz. Bunu söylemek boynumun borcudur. Çünkü kendisinin gelmesine sevinen bir insan olarak bunu belirtmek zorundayım.

Profesörü gönderdik, Ordinaryüs getiremedik, hocaya razı olduk. Rahmi beye Ordinaryüs olma fırsatı verdik. İşinin Ordinaryüsü olursa mesele yok. Gelmesine razı olduk ya, bunu isteme hakkımız var vatandaş olarak.

Sayın, çok değerli Rahmi METİN beyin başarılı olup olmayacağına bugünden söz söylemek için iyi gözlem yapmak lazım. En azından yeni başkana elden geldiği ölçüde yardımcı olmak lazım.

Benim formülüm, ölçüm mukayesem, etrafımda olan olayları gözlemektir.

Eş değerlerim veya gelişmiş illerde neler oluyor, başkanlar neleri söz veriyor, hangi yerel veya bölgesel projelere önem veriyorlar, takip etme sözü veriyorlar, onlara bakarım ben.

Mesela bölgemizin en gelişmiş ili Trabzon Belediye başkanı neler yapmayı düşünüyor, vizyonu misyonu ne?

Benim için bu çok önemli. Çünkü doğrudan doğruya bizi ilgilendiren çok önemli olaylar yaşanacak bölgemizde.

Trabzon Belediye başkanı vilayetinde yapacağı işlerin dışında bakın neleri kovalayacak!

1-Trabzon Erzincan Demir yolu

2-Daha büyük ve modern bir hava limanı

3-Trabzon Erzurum bölünmüş yolu

4-Şehir hastanesi

5-Yatırım adası

6-Raylı sitem (Bu sitem yapılması düşünülen Erzincan Trabzon YHT hattının bütün kazalarına hizmet vermesini sağlayacak)

7-Yeni çevre yolu

Bunlar hayalleri zorlayan inanılmaz büyük işler. Trabzon’da belediyenin yapacağı yüzlerce projeyi yazmadım. Sadece devasa projeleri, ilde yapılacaklarının dışından muazzam projeleri yazdım.

Peki siyasetin yanında olacağını varsaydığımız Rahmi METİN bey neleri vaat etti Cumhurbaşkanının ilinde, dünya liderinin ilinde?

Hangi devasa projeleri takip edecek, radarına alacak, izleyecek?

Mesela Cumhurbaşkanımızın ve siyasilerin fırsat bulunduğunda “yapılacak” dediği “Şehir Hastanesi” konusunda Rahmi bey ne düşünüyor?

Samsundan Sarp’a demiryolu istiyor mu?

Cumhurbaşkanımızın hizmete açtığı ama henüz geçit vermeyen Ovit tünelleri ve Rize Erzurum bölünmüş yolu ile ilgili neler düşünüyor, gündeminde var mı?

Hava limanımız zamanında bitecek mi?

Türkiye’de metre kareye en az kentsel dönüşüm düşen zavallı ili Rize’ye kaç kentsel dönüşüm projesini birden hayata geçirecek. Çökmek üzere olan alanda “70 bin kişinin hayatını kurtarmak için” acilen neler yapılacak?

İşte ordinaryüs olmak için devasa fırsatlar Sayın Rahmi beyin önünde. Siyasi güç var ama ondan istifade etmek bir uzmanlık işidir. Kasap bunu beceremedi. Sayın Rahmi METİN bu desteği almada ne kadar başarılı olacak açıkçası merakla ediyorum.

Çünkü bir internet sitesinde “ vaad verdim ama projeleri de unutmadım” dediği açıklamaları beni hiç ama hiç tatmin etmedi…

Selamlar sevgiler olsun dünya cenneti Rizeme ve muhteşem güzel insanlarına…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Nisan 2019, 09:58 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 978 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU