Recep Tayyip ERDOĞAN BULVARI (1)

 

Rize  trafiğine çözmek için yıllardır hemen hemen her kesimden çeşitli görüşler ileri sürülmüştür.

Şehrimizin altyapı sorunlarının başında şüphesiz ki bu mesele baş köşeye oturmuştur.

Arazi şartlarının dayatması olarak şehrimiz dar bir alanda 120 bin  den fazla nüfusu iskan etmek zorunda kalmıştır. Güneye, batıya doğuya şehri açmak için verilen mücadele şehir trafiğine maalesef çözüm getirememiştir. Kısık sesle de olsa zaman zaman öneriler sunmuşum. Önerileri de dikkatlice takip ediyorum.

Yıllar önce Ovit tünelleri için başlattığım kampanya esnasında Google de taramalar yaparken şehrimizin arazi yüzeyinin tabii veya suni ayrıntılarının meydana getirdiği şekillere (topağrafya) baktığımda şehrimizin kıyıya paralel var olan arterleri, Menderes Bulvarı, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet caddesi yanında bir başka bulvarın yapılabileceği fikrini ortaya atmıştım.

Her fikir zorluk derecesine göre gündemde yerini alabilir.

Yapılabilirliğini hesap etmeden ulu orta yer şekillerinden hareketle ortaya attığım bu bulvar önerisini detaylandırmak için epey zamandır çalışıyordum.

Trabzon şehrimizin Kanuni bulvarını incelediğimde 17 tünelle bu tarihi çok eski güzel şehrimizde yapılanlar bana ışık oldu… Demek ki olmaz dediğimiz bazı yatırımlar olabiliyordu!

Bu şehrin evladı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini ebedileştirecek olan RTE BULVARI kesinlikle yapımı çok kolaydı. Yani bu şehre Dördüncü bir bulvar çok az istimlakle ve çok düşük maliyetle yapılabilirdi…

Dalayan, Sarıbaş cami, eski sanayi sitesi, kale arkası ve çifte kavak tünelleri ile bu bulvar yapılabilirdi.

Uzunluğu toplamda  4 kilometreyi aşmayan 3 gidiş 3 gelişli 4 kısa tünelle ve kavşak düzenlemeleri ile bu şehir çok kısa zamanda trafik derdinden kurtulabilirdi.

Üzerinde çalıştığım haritaları ve konumları aşağıda resimlerde görebilirsiniz.

Şehrimizi yönetenlere sesleniyorum.

Lütfen RTE BULVARI fikrimi resimleri inceleyerek bir düşünün. Elemanlarınıza bu bulvarın yapılabilirliğini konusunda inceleme yapma emrini verin. Belediyemiz ve kara yolları elemanlarına vereceğiniz talimatla  kısa bir araştırma yapın.

Salahra tüneli şehrimize çok katkı verecektir. Bu tünelin dalyan mevkiinden çıkışından itibaren Çifte Kavak Sanayiye kadar yapılacak 4 adet kısa tünelle bu şehre modern bir bulvar kazandırın şehir içi trafiği akla hayale gelmeyen bir rahatlıkla çözün.

Yerelde  Belediye Başkanımız Rahmi METİN bir proje hazırlaması ve siyasilere  sunması, ardından konunun Cumhurbaşkanımıza iletilmesi meselenin süratle çözümü için izlenecek en kısa yoldur.

Bekleyeceğim…

Sevgi ve saygılarımla….

MetinTOPÇU

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Eylül 2019, 10:51 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 462 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU