RİSİAD RİZE HAVAALANI İÇİN HOSİAD’DAN DESTEK İSTEDİ

DSCF1840

Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) yönetim kurulu Hopa Sanayici ve İşadamları Derneği (HOSİAD) yönetim kurulunu ziyaret etti. RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu, yardımcıları Musa Serdaroğlu, Haluk Mataracı, Genç Komisyon Başkanı Fatih Erten ve yönetim kurulu üyeleri Oğuz Avcı, Ali Başaran, Sefa Seferoğlu’nu HOSİAD dernek merkezinde Başkan Sinan Altunsoy ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Kahvaltılı toplantının yapıldığı ziyarette, bölge gündemiyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu TUSKON çatısı altında faaliyet gösteren dernekler arasında tanışma, kaynaşma amaçlı karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiklerini söylerken Rize kamuoyu tarafından yapılması istenen Havaalanı ile ilgili bilgi verdi ve HOSİAD Başkanı Sinan Altunsoy’dan havaalanı ile ilgili destek istedi. Başkan Külünkoğlu Rize’ye yapılacak bir havaalanından Artvin ve ilçelerinin de istifade edeceğini vurguladı. Külünkoğlu “Doğu Karadeniz Bölgesi’ni kalkındırmanın en önemli yollarından birisi havaalanı yapılmasıdır. En modern ve hızlı ulaşım aracı olan havayolu taşımacılığı ülkemizin en doğu illerinden biri olan Rize için artık şart olmuştur. Artık Türkiye eski Türkiye değil. Rize de eski Rize değil. Yolcu sayısı her yıl artarak devam ediyor. İnsanımızın gelir düzeyi arttı. Kişi başı milli gelirimiz 3 bin dolarlardan 10 bin 700 dolarlara çıkmış durumda. Bu 2023 hedefleri kapsamında daha da artacak ve inşallah hedeflenen 25 bin dolara çıkacak. Bu da imkânların artmasıyla herkesin daha hızlı ve modern bir ulaşım olan havayolunu veya hızlı treni tercih etmesini sağlayacak.

İlimiz ve bölgenin coğrafi güzelliği insanları her geçen gün daha fazla kendine çekmektedir. Dünyanın tanıdığı Ayder ve Anzer yaylalarımız var. Bunların yanında güzellikleri ile insanları büyüleyen diğer yaylalarımız bulunmakta. Bu yaylalarımız insanların deniz turizminden, artık yayla turizmine kaydığı en önemli merkezler olmuştur. Ayrıca kış döneminde kayak turizminin yapılacağı yerler olacaktır. Bunları artırabiliriz. Fırtına ve İyidere üzerinde rafting. Ayder ve İkizdere de heliski, kampçılık, dağcılık, jeep safari bunlardan birkaçıdır. İşte bu güzellikleri görebilmek için insanları bölgeye en kısa sürede getirmemiz gerekmektedir. Bu da en hızlı ulaşım aracı olan havayolu ile olmaktadır. Böylece turist ilimizin ve bölgemizin güzelliklerini görmek için daha fazla gelmek isteyecek” dedi.

Rizeli işadamlarını ağırlamaktan ve bölge sorunlarını konuşup,  beraber çözüm önerilerini geliştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren HOSİAD yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Sinan Altunsoy Rize’ye havaalanı yapılmasının bölgeye önemli derecede katkısının olacağını söyledi. Başkan Sinan Altunsoy “Rize’de havaalanı olması alternetif olarak bölgeyi güçlendirir. Rize Artvin ortak havaalanı olur.  Hopa’nın konumu, limanı ve sınır kapısı bölgeye ayrı bir ticari önem katmaktadır. Ayrıca Batum demir yolunun önce Hopa’ya daha sonra da Samsun bağlantılı yapılması ticareti daha da canlı hale getirecek ve bölgenin ticari hacminin artmasına önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Başkan Altunsoy üyesi oldukları Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) ve TUSKON’un yurt dışı ve yurt içi ticaret anlayışına yeni bir ivme kazandırdığını ve bu kapsamda TUSKON çatısı altında faaliyet gösteren RİSİAD’ın Hopa’ya gerçekleştirdikleri ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve RİSİAD Başkanı ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Ekim 2013, 14:50 tarihinde Dosyalarımız, Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 545 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU