RİZE DÜNYA LİGİNDE

Bir alıntı cümle ile başlayalım.

“Bu memlekette tek başına bir siyasi partiden fazla fikir üreten, bir dini cemaatten fazla dine hizmet eden, bir STK’dan fazla gönüllülük çalışması yapan, bir üniversiteden fazla katma değer üreten insanlar var. Bir de “bal vermeyen arıdan” farksız olup koşmadan yoruldum diyenler.”

Etrafımızı dikkatle gözlediğimizde yukarıdaki cümlede tarif edilenleri ayan beyan görebiliriz.

Yıl 2011, Temmuz 28.

RA AİRPORT, RİZE ARTVİN HAVA LİMANI manşetini atmıştım o günkü Vira Haberde.

Tam 11 yıl sonra dünyada deniz üzerinde yapılan 5.hava limanı Rize Artvin Hava limanı 14 Mayısta açılıyor.

Türkiye’de Ordu- Giresun hava limanından sonra deniz dolgusu üzerinde 3 milyon metre kare alan doldurularak yapılan 2.hava limanımızla Rize artık süper lige terfi etmiş oldu.

Bütün dünyada Rize adı her türlü katolog bilgide yer alacak.

Her gün, her saat adından bahsedilecek bir hizmetin alınması kolay olmadı. Rize meydanını dolduran 50 bin kişiye hitaben Sayın Cumhurbaşkanımızın “benden ne isterseniz isteyin Fakat hava limanı istemeyin” sözü dün gibi hatırımda. Ülkenin geleceğine 20 yıldır damgasını vuran bir liderin bu sözüne rağmen mücadeleye başladım.  O günki başbakanımızın bugün kü Reisicumhurumuzun bu önemli sözüne rağmen kampanya başlattım.

Bir şeyi çok iyi biliyordum. Devletimizi yönetenler aldatılabiliyor, yanlış yönlendirilebiliyor. O nedenle savunduğunuz, ileri sürdüğünüz görüşünüzün haklı gerekçeleri varsa yılmadan mücadele ederseniz hak yerini mutlaka buluyor.

Son kertede “1.100.000 yolcumuz var” diye direttiğim rakamları o zamanlar derin araştırmalarla ortaya çıkarmıştım. Şimdi 14 Mayısta hava limanımız açılıyor. Kaç adet yolcumuz olduğu ortaya çıkacak. Fakat Ordu Giresun hava limanına yapılan hınlık, hille, hülle Rize Artvin hava limanına yapılırsa bu devletin ayıbıdır. Sadece bir başka hava limanını korumak için cete varı sefer düzenlemeleri yapılırsa diyeceğim bir şey yok. Türkiye’nin en uzak noktasında bulunan mağdur vilayet Rize ve Artvin insanı düşünülerek seferler düzenlenirse, 3 milyon yolcu kapasiteli bu hava limanı kesinlikle yetmeyecektir. 2025 te 5 milyon yolcumuz var diye çok yazdım. Kim haklı o zaman bakacağız.

Bölgemizin termal kaynakları, eşi benzeri olmayan yaylaları vadileri turistlerle dolup taşacak. Eğer gerekli altyapı yatırımları, kayak merkezleri dahil, yapılırsa bu havalimanı kesinlikle yetmeyecektir.

Ama ORGİ’ye yapılanlar tekrarlanırsa hem dünyaya rezil oluruz, hem de bu rakamlar gerçekleşmez.

Vilayetler arası rekabetin çok geride kaldığı günümüz dünyasında bu türden hatalar yaparak kayıplarımızı çoğaltmayalım.

Gelişim sürecinde, aşamasında bu türden hatalar ülke olarak kaybetmemize sebep oluyor.

Marka şehir olmanın en önemli göstergeleri sporda en üst ligde temsil edilmek, Havalimanı ve Üniversitenin bulunma şartlarından birinden mahrumuz ama kadınlarımız süper lige terfi etti, bu açığımız kapattı.

Rize Artvin hava limanımız ülkemize, milletimize tüm insanlığa hayırlar getirsin.

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

10.5.2022

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Mayıs 2022, 10:30 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 576 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU