Rize Ziyaretlerimin Panoraması

Yaklaşık olarak 1,5 aydır Rizedeyim. Vilayetimde olup bitenleri, yapılanları, yapılacak olanları birinci elden öğrenmek için çeşitli ziyaretlerde bulundum.

İlk olarak Rizemizin gözbebeği RTEÜ’ni ziyaret ettim. Çok değerli rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN beyle makamında uzun ve kendi açımdan çok önemli bir görüşme yaptım. Önemli çünkü Üniversitemiz hakkında birinci elden onur duyduğum bilgiler aldım. İftihar ettim. Başarılı Rektörümüzün  arı, duru ve iyi niyetli çalışmalarından çok memnun oldum. Üniversitemiz şehrimizde elbette konuşulacak ve gerekirse elbette eleştirilecek ama bu dozunda ve teşvik etmek maksadı ile yapılırsa Rizemize büyük bir katkısı sağlar. Hep birlikte daha güzel gelişmeler yaşamak istiyorsak kastı aşan söylem ve eylemlerimize dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Kısa zamanda Üniversitemizin kaydettiği gelişme dikkate şayandır. Rektörümüzü ve onun şahsinde bütün çalışanları tebrik ediyorum.

İkinci Ziyaretim İl Genel Meclis Başkanı Sayın İbrahim Türüt beye oldu. Genç ve dinamik kardeşim sayın TÜRÜT aklımda ve hayalimde olan çalışmalara imza atmaya başladı. Sellerin tekrar ettiği yıkım ve zararları aza indirmenin çok etkili yollarını bu genç kardeşim bulmuş. Yöneticilerimiz ve siyasilerimizle hiçbir sorun yaşamadan çalışmalarını öz veri ile devam eden bu genç kardeşimden daha etkili çalışmalar beklediğimi ifade etmek isterim. O enerji kendisinde var. Flaş işler çıkaracağından şüphem yok. Belki yukarıda yazdığımın tekrarı olacak ama Sayın TÜRÜT için de arı, duru, net ve samimi tabirini kullanacağım. Kendi ile iftihar ediyorum. Geleceği parlak kardeşime başarılar diledim.

Rize için her zaman hazırda bir çok fikri olan Sayın Asim ÇİLLİOĞLU ziyaret programımda olan bir durumdu. Uzun ve koyu sohbetimizde Rize’nin geleceği hakkında sayın ÇİLLİOĞLU çok değer verdiğim önerilerde bulundu. Asim ÇiLLİOĞLU bu şehir için kazançtır. Çünkü hayatı konularda fikirleri, önerileri var. Açıkçası şahsi beklentileri olmayan bir insan ve şehrimizin gelişmesi adına parlak fikirleri var. Asim beyi can kulağı ile dinlemekte fayda var. Siyasilerimize, yönetenlerimize bu genç iş adamımızı dinlemeyi öneriyorum.

Sayın Belediye Başkanımız Rahmi METİN beyi ziyaret etmek için gittiğimde kapıda bir sürprizle karşılaştım. RTEÜ ilk kurucu rektörü Sayın Nazmi TURAN OKUMUŞOĞLU bende önce Sayın Rahmi METİN beyin misafiriydi. Benim geleceğimi öğrenince sekreterlikte bekledi, kucaklaştık, hasret giderdik bir iki dakika da olsa.

Rahmi beyle çok verimli bir görüşme yaptım. Kendi açımdan elbette. Çünkü zorumuz var yıllardır.

Belediyemiz bir türlü istediğimiz kıvamda değil. Şunu anladım. Rahmi METİN o makama çok yakıştı ve değer kattı. Daha şimdiden çok verimli çalışmalar içersinde. Başarılı ilklere imza atıyor. Belediyemiz Rahmi METİN’le çok güzel işler yapacak. Buna gönülden inanıyorum. Çünkü o kapasite, bilgi birikimi ve dirayet Rahmi BEY’de var. Şehrimizin misyonu ve vizyonuna değer katacak başkanımıza içten başarı dileklerimi sundum.

Rizemizin çok değerli bir başka kurumu var. Rize Ticaret ve Sanayi Odası. Rize için kovaladığım büyük işlerde ilk desteği bulduğum yer bu güzide STK’dır. Başkanı Sayın Aziz KARAAHMETOĞLU ile yakın dostluğumuz var. Çok yerde ve genellikle son düzlükte fikri sorulan bir yer RTSO. Ovit meselesinde, hava limanı meselemizde, Lojistik liman meselesi ve hastanemiz konusunda Sayın AZİZ KARAAHMETOĞLU ile aynı şeyleri düşünüyor olmamamıza çok sevindim. Büyük ve zor ileri birlikte başaracağımıza olan inancım tamdır.

Zİyaterlerim AK PARTİ ile başkanı ve diğer siyasi parti il başkanları ile devam edecek ve en son sayın valimiz kabul ederse görüşeceğim.

Gayemiz sürdürülebilir kalkınma temelinde sorunlarını halletmiş bir vilayet yaratmak. Gördüğüm kadarı ile muhteşem bir uyum var kurumlar arasında. Sayın Muhammet AVCI kurum ve kuruluşlar arasında koordineyi en iyi şekilde sağlayabilecek bir yetenek. Her karşılaştığımızda “Rize daha büyük işler nasıl başarır” onu konuşuyoruz. Lojistik ihalesi yapıldı. Hastanemizin eli kulağında. Rize Erzurum arasında muazzam çalışmalar var. Hava limanımızda inşallah 2021 Haziranda bitmiş olacak. Kentsel dönüşümde büyük bir adım başlamış. Bilgilendirme toplantılarını yaptılar zannedersem. Yüzlerce iş yeri ve binlerce çalışan. Dilerim taraflar -devlet belediye ve mal sahipleri- zarar etmeden bu devasa işi başarırlar.

Selam olsun Dünyanın cenneti Rizeme…

Metin TOPÇU

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Temmuz 2020, 19:06 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 333 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU