TOPÇU VİRAHABER E KONUŞTU

karadeniz

 

Havalimanı   Rize’nin Ovit tüneli ile birlikte dünyaya açılmasını sağlayacak çok önemli ve büyük bir gelişme olduğunu vurgulayan havalimanı çalışma gurubu başkanı Metin  Topçu başta başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ismini tek tek sıralayamayacağım herkese teşekkür ediyorum dedi.

 

Virahaber özel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ ın tarihi Rize mitinginde verdiği Rize havalimanı müjdesinin ardından havalimanı çalışmaları ile dikkat çeken rize kent konseyi havalimanı çalışma gurubu başkanı metin topçu vira habere özel soruları cevapladı….

Virahaber: Sayın Topçu öncelikle verdiğiniz mücadeleden dolayı sizi kutluyoruz. Nasıl başladı Rize’ye bir hava limanı kazandırma işi…

Metin TOPÇU: Çok teşekkür ederim. Vira Haber kurulduğu günden beri Rize’nin bu tür projelere öncülük eden bir numaralı gazetesidir. Bu işin hikayesi Başbakanımızın Ovit Tüneli temelini attığı günde başladı. Biliyorsunuz Vira Haber Ovit için 1341 gün mücadele etmiş ve başarmıştı. O gün, başbakanımızın Ovit Tüneli temelini attığı gün ben Rize’ye bir hava limanı kazandırmak için Vira Haberle bir kampanya başlattım. İşin temeli budur…

Vira Haber: Hava limanı süreci nasıl gelişti, kamuoyunun gündemine siyasetin gündemine nasıl alındı…

Metin TOPÇU: Tecrübelerimden hareketle kamu oyunu bilgilendirme çalışmalarına başladım … Öncelikle Hava ulaşımında Rizeli çile çekiyordu. Bunu anlatmam lazımdı. Hiç kimsenin tahmin edemediği sayıda uçak yolcumuz vardı. Türkiye’nin nüfus yoğun bölgelerine en uzak ili Rize idi. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bir programı vardı. 8o ile 71 hava limanı yapılacaktı. Bunları kamuoyuna anlatmam gerekiyordu, STK’larımıza siyasilere anlatmam gerekiyordu.

Vira Haber: Neler yaşadınız bu süreçte..

Metin TOPÇU: Öncelikle Rize insanı çok mütevazı… Hakkına çok razı bir halk. Devletini milletini çok düşünen bir yapıya sahip. Bana “ne gerek var şurada yarım saatlik yol” diyen bir çok insan vardı. Özellikle bu düşünceyi yıkmam gerekiyordu. Çünkü Rizelinin Artvin’linin hava limanına ulaşma saati 2.5 saatten fazla idi. Günde bir uçaktan ne olur diyenlerle inanılmaz bir mücadele içersine girdim. Çünkü gerçekler 850 bin yolcumuz olduğu, bunda günde 12-15 uçak ettiğini söylüyordu. Bunu ispat ederek kamuoyunu yanıma almak gerekiyordu…

Vira Haber: Kamuoyunu bu kadar duyarlı hale nasıl getirdiniz.

Metin TOPÇU: İşte bütün mesel bu… Bu arada çok önemli bir gelişme oldu. Bir gün zannedersem 2012 kasım15 de Rize Kent Konseyi Başkanı sayın İ.Hakkı ZIRH bey “ hava limanı meselesini çok iyi biliyorsun, gel bu çalışmalarını konsey bünyesinde sürdür” dedi ve kurulan hava limanı çalışma gurubu başkanlığına getirdi beni.

Bu işin dönüm noktası burasıdır. Daha resmi bir kimlikle daha bir öz güvenle meseleye sarıldım. O hafta 54 sayfalık bir çalışma rapor hazırladık ve STK’larımıza bu raporu sunduk. Herkes hayretler içindeydi. Rizenin bu potansiyelini açığa çıkarmıştık. Çok büyük bir heyecan dalgası oldu…

Vira Haber: Hava limanı meselesini siyasetin gündemine nasıl aldırdınız, sayın başbakana konuyu nasıl ulaştırdınız?

Metin TOPÇU: Çok zor bir süreçti. Bu vilayetin evladı bir başbakan vardı. Kimse her hangi bir açıklama yapamıyordu saygıdan… Bize ilk uzanan el Sayın Milletvekilimiz Hasan KARAL’dı .Havalimanı çalışma gurubu üye arkadaşlarımla birlikte  4 saat sayın KARALLA bu meseleyi konuştuk. ÖSz verdi yanınızdayım dedi ve süreci o görüşmeden sonra birlikte yönettik.

Vira Haber : Sayın Başbakana nasıl ulaştınız, nasıl ikna ettiniz.

Metin TOPÇU: Bu daha zor bir süreçti. Rize siyasetine Millet vekillerimize anlattık ama çalışmalarımızın sayın başbakanımıza ulaştırılması gerekiyordu. Allahın bir Lütfü olarak sayın başbakan son ziyaretinde bu konuyu sordu “nedir bu hava limanı meselesi, bana bir rapor hazırlayın” dedi ve sayın KARALI görevlendirdi.

Sayın KARAL süratle bir komisyon kurdurttu. Başta RTSO başkanı Sayın Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU  Üniversiteden bir üye Ak Partiden İlgili Başkan yardımcıları ile birlikte 6 kişiden oluşan bir komisyon kuruldu ve süratle başbakana sunulmak üzere bir rapor hazırladı…

Çıkan sonuçlar çok sevindirici idi. Başlattığım kampanyada telaffuza ettiğim rakamların üzerinde bir yolcu trafiği çıktı karşımıza. Raporu Sayın KARAL ile Sayın Bakana, Sayın Başbakana sunduk.

Vira Haber: Mutlu son nasıl gerçekleşti.

Metin TOPÇU: Bu sürecin mimarı Sayın Vekilimiz Hasan KARALDIR. Rize tarihi bu süreci çok iyi analiz ederse Sayın KARALIN inanılmaz mücadelesini görür.

Sayın Vekil bizi Ankara’ya Ulaştırma bakanlığına ulaştırdı. Komisyon olarak bakanlığa görüşlerimizi ve gerekçelerimizi ilettik. O arada sayın Başbakanımız ulaştırma bakanlığına talimat vererek bu projenin yapılabilirliği hakkında bir rapor düzenlemelerini istedi. O raporlar hazırlandı. Bir brifingle Sayın Bakanımız Hayatı YAZICIYA sundu. Sayın bakanımızda bu raporları tekrar Başbakanımıza sundu…

Vira Haber: Başbakan Rize’de büyük müjdeyi verdi neler hissettiniz…

Metin TOPÇU: İnanılmaz bir duygu. Bu ülkenin başbakanı, verdiği sözü yerine getiren başbakanı Rize meydanında on binlerin önünde büyük müjdeyi veriyordu. Buna inanın kalbim dayanmayacak sandım. Mitingin ardından Vira Habere koştum. Başarmıştık. Rize Haklı bir isteğini kendi evladının elinden alıyordu. Bu sürece katkısı olan herkese yüreğimden çok teşekkür ediyorum. Gazetenize bu tür projelere verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum….

Vira Haber : Son söz olarak neler demek istersiniz?

Metin TOPÇU: “Kişinin himmeti milleti ise o kişi tek başına bir millettir.

Vira Haber: süreci enine boyuna anlatan bu konuşma için teşekkür ederiz.

Metin TOPÇU : Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve Vira Habere başarılar dilerim….

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Mart 2014, 16:55 tarihinde Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 506 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU