TRABZON HAVALİMANI YOLCU YOĞUNLUĞU RİZE’DEN OLUŞUYOR

havaalanı çalışma gurubu

Rize Kent Konseyi Havalimanı Çalışma Gurubu üyesi, eğitimci-Yazar Mehmet Emin Toprak, “Yaptığım bir araştırma sonucunda, Trabzon’dan Türkiye’nin başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerine gerçekleşen uçak seferlerinde yolcu yoğunluk yüzdesinin Rize ve İlçelerimizden oluştuğunu tespit ettim. “dedi.

Rize Kent Konseyi Havalimanı Çalışma Gurubu Üyesi Mehmet Emin Toprak, ”Trabzon havalimanımızdan yapılan uçuşlarda Rize’nin ağırlıkta olduğunu şehrimizde hizmet veren özel acente sahiplerinden elde etmiş olduğumuz rakamlara bakınca uçuş sonrası şehriler arasında havayolu yolcularını taşıyan özel şirketin otobüsleriyle Rize’ye ve ilçelerimize dönüş yapan yolcu sayısından elde etmiş bulunmaktayım. Her gün Ardeşen ilçemizden başlayan havalimanına yolcu taşıyan otobüsler günlük 17 sefer yapmaktadırlar. Bu otobüsler Rize’den giden yolcuların 3/1 taşımaktadırlar. Bu da günde 750-800 yolcuya tekâmül etmektedir. Otobüsleri kullanmayan onlarca, Rizeli yolcu özel araçlarıyla Trabzon havalimanına gitmektedirler. Yolcuların 3/2’sı özel araçlarıyla havalimanına gitmektedirler. Buradan elde ettiğimiz günlük yolcu rakamı 2000 kişiye ulaşmaktadır. Rizeliler nüfus ve iş yoğunluğu olarak İstanbul’da bulunmaları ve de İstanbul un, Rize’ye uzak sayılacak bir kilometreden oluşması nedeniyle Rizeli hemşerilerimiz yıllardır uçakla seyahati tercih etmektedirler. Bazılarının Rize’ye havalimanı yapılmalı görüşlerimize, “Henüz erken” demeleri ifadesinin yanlış olduğu verdiğim bu rakamlarla ortaya çıkmaktadır. Mesela en son havalimanı hizmete açılan Kastamonu ilimizden bu rakamlar ışığında bir değerlendirme yaparsak, Kastamonu havalimanından günde ortalama şimdilik 80-90 yolcu uçarken, Rize ve komşu illerimizin ilimize en yakın ve oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan ilçelerinizden de gelecek olan yolcularla günlük bu rakam 2500 kişiyi bulacaktır. Rize ve komşumuz, Trabzon’un, Of, Çaykara, Erzurum’un İspir ve Pazaryolu, Artvin’in, Arhavi ilçesi gibi önemli nüfusa sahip komşu ilçelerimiz, Rize’de yapılacak olan havalimanını tercih edeceklerini şimdi den dile getirmektedirler. Yanı Rize’ye yapılacak olan bir havalimanı 3 komşu ilin Rize’ye en yakın ilçeleri ne’de hizmet verecektir. Rize’de havalimanı nerede yapılmalı?  Derseniz, bence en ideali yer Çayeli ilçemizdir derim. Bazıları Batum havalimanını yakınlık nedeniyle örnek göstermektedir. Bence bu uzun vadede sakat bir görüştür. Batum sınır komşumuz fakat yarın ne olacağı belli olmaz. Başka bir devletin havalimanı, kendi toprağımız değil ki. Siyaseten çok güçlü olduğumuz herkesçe malumdur. Kastamonu’ya havalimanını yapıldığına göre, Rize’ye de yapılması elzemdir.” dedi.

Haber: Bayram Ali Kavalcı

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Temmuz 2013, 23:41 tarihinde Dosyalarımız, Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 631 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU