TRABZON’DA FUTBOLUN CENNET VE CEHENNEMİ

Bugün yazıma kısa bir anekdotla başlamak istiyorum.

Yer Ankara kalesi. Şairlerin buluştuğu bir edebiyat etkinliğine gittim. Romantik bir yer kale içinde.  Kimseyi tanımıyorum. İLESAM’dan görevli arkadaşlar üç kişinin olduğu bir masada yer gösterdiler. Tanıştık. Rize’den gelip bu programa katılmam ilgilerini çekti. O zaman Günaydın gazetesinde görevli olan arkadaş mikrofonda düzgün Türkçesi ile  oldukça etkileyici bir eda ile konuşan adamı işaret ederek “Yahu bıktık sizden” demez mi?

Şaşırdım bir an ama hemen toparladım. “hayrola beyefendi”. Der gibi yüzüne bakınca “ 20 sene Mesut YILMAZ, şimdi ERDOĞAN. Yani memlekette adam mı yok?” diye hızlıca ilave etti.

Diyecek bir şey o yoktu. Sustum. Şiirler okundu. Yorumlar yapıldı. Açılış konuşmasını yapan kapanış konuşmasına başladığı anda “Aha bak. Buda Rizeli!” deyince frenim patladı!

“Hadi ülkeyi yönetemiyorsunuz, Ankara’da bu derneği de mi yönetemiyorsunuz. Ne işiniz vardı? Rizeliyi neden başkan seçtiniz? deyince gülüştük. İsmini sordum Rıza Akdemir’di konuşan. Rizeli Eski bir vali. Ama gerçekten herkesin takdir ettiği bir insan.

Türkiye futbol arenasında marka bir takım Trabzonspor Abdullah AVCI’da karar kıldı. Şartlarda anlaştılar ve zannedersem çalışmaya başladı sayın AVCI. Tabiri caizse ülkemizde futbolun cehennemi de cenneti de Trabzon’dur. Taraftarların sorgulama biçimleri bakımından Trabzon futbolumuzun cehennemidir. Dante’nin cehennemi 9 kattan oluşur. Trabzon’un futbol cehennemi 19. kata kadar çıkar. Cehennem kelimesi bir vilayetle birlikte anılması şık değil. Hemen ilave edeyim. Olumlu anlamada kullandım o kelimeyi. Yani Trabzon’da futbolla iştigal ediyorsanız 19. Katı düşünmek zorundasınız. Futbolu bilen, şehrinin takımına ölümüne bağlı olan Trabzonlular ülkede marka haline gelmiş Trabzonspor’u bir başka sever. Sadece Trabzonlular değil, komşu il olarak Rize dahil 81 vilayette Trabzonspor taraftarı, sevdalıları vardır. Unutulmaz başarılara imza atan Trabzonspor İstanbul dukalığına son veren bir kulüptür. Ama uzun yıllardır şampiyonluk tadamadı. İnanılmaz işler yaşandı. Suçlu aradılar, bazen buldular ama bunun Trabzonspor’a bir faydası olmadı. Şampiyon olamama hastalığına 30 senedir bir çare üretemediler. Kalıcı başarılar getiren şartlardan, ortamlardan giderek uzaklaştılar.

Takım artık bir Rizeliye teslim.

Rizeli işini çok iyi yapar. Hilesiz ve disiplinle!

Abdullah AVCI tipik bir Rizelidir.

Başarıyı yakalamasını bilen bir yetenek ve bilgi adamıdır.

Eğer uzun vadeli bir sabır gösterilirse, hemen Dante’nin 19. Kat cehennemine gönderilmezse Trabzonspor için parlak yıllar çok erken de gelebilir.

Trabzon futbolunun cennetleri görmesine sadece bir adım var. Abdullah hocaya bilakayd-ü şart teslim olmak.

Bakalım Abdullah AVCI’ya hangisi nasip olacak?

Trabzon futbolunun 19.kat cehennemi mi yoksa 1. Kat cenneti mi?

Selam ve sevgilerimle…

Metin TOPÇU

11.11.2020

Çekmeköy-İstanbul

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Kasım 2020, 18:02 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 269 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU