TURİZM İÇİN HAVAALANI

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Gurubu Metin TOPÇU başkanlığında ziyaretlerini sürdürüyor.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Cem Temizel’i ziyaret eden havaalanı çalışma gurubu  Cem Temizel’den destek istedi . Cem Temizl“Büyük turizm yatırımlarının planlandığı ilimizin havaalanına mutlaka ihtiyacı vardır” dedi. Temizel, Karadeniz Sahil Yolu ve Ovit tüneli ile birlikte karayolu ulaşım sorununu büyük ölçüde gideren Rize’nin; suyolu, demiryolu ve havayolu ulaşım olanaklarına ihtiyaç duyduğunu ve bu yönde atılacak her adımın destekçisi olacaklarını ifade etti.

Cam Temizel “Turizmin en önemli ayağının ulaşım olduğunu vurgulayan Temizel, “Ulaşım için en konforlu, hızlı, güvenilir olan ve en çok tercih edilen havayoludur. Havayolu ulaşımı olmayan bir ili, ne turist ne de turizm firmaları tercih eder. Turizmde dünyanın gözünü çevirdiği bölgemizde havayolu ulaşımını sağlamak mecburiyetindeyiz. Biliyoruz ki, Trabzon Havalimanından kalkan ve oraya inen uçaklardaki yolcuların yüzde 40’ı Rize ve Artvin yolcusu. Dolayısıyla, Rize ile Artvin arasında yapılacak havaalanını Rize ve Artvin yolcuları kullanacağı gibi Doğu Karadeniz Bölgesinin nadide güzelliklerini barındıran bu coğrafyasının bir turizm cennetine dönüşmesi Rize-Artvin Havaalanı ile mümkün olacaktır.” dedi.

HAVAALANI YOKSA TURİST KONAKLAMIYOR

Turizm için, bölge ekonomisi için, kaliteli eğitim için, bölge ticaretinin gelişmesi için, kısacası Rize’nin marka şehir olması için havaalanının mutlaka ve bir an evvel yapılması gerektiğini savunan MÜSİAD Rize Şube Başkanı Cem Temizel, şu an Rize ve Artvin illeri için kullanılabilen en yakın havaalanı seçenekleri Trabzon, Erzurum ve Batum’dur. Her üç havalimanı, belki seçenekler arasında yer almaktadır ancak, bölgedeki birçok yolcu her üç havaalanına karayoluyla ulaşım zorunluluğu nedeniyle gideceği yere karayoluyla gitmektedir. Genel turist ve tur firmalarının eğilimlerine bakıldığında ise; konaklama olarak tercih edilen illerin havaalanı bulunan iller olduğu görülecektir. Havaalanı bulunmayan illerde konaklamayan turist, en iyi ihtimalle bu illere günübirlik ziyaretler gerçekleştiriyor, birçok önemli destinasyondan habersiz olarak konakladıkları illere geri dönüyor. Bu şekilde gelen turist döviz de bırakmamaktadır.” diye konuştu.

TURİZM İÇİN HAVAALANI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Cem Temizel“Ulaşım için en konforlu, hızlı, güvenilir olan ve en çok tercih edilen havayoludur. Havayolu ulaşımı olmayan bir ili, ne turist ne de turizm firmaları tercih eder. Turizmde dünyanın gözünü çevirdiği bölgemizde havayolu ulaşımını sağlamak mecburiyetindeyiz. Biliyoruz ki, Trabzon Havalimanından kalkan ve oraya inen uçaklardaki yolcuların yüzde 40’ı Rize ve Artvin yolcusu. Dolayısıyla, Rize ile Artvin arasında yapılacak havaalanını Rize ve Artvin yolcuları kullanacağı gibi Doğu Karadeniz Bölgesinin nadide güzelliklerini barındıran bu coğrafyasının bir turizm cennetine dönüşmesi Rize-Artvin Havaalanı ile mümkün olacaktır.” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Aralık 2012, 13:40 tarihinde Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 784 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU