Vali Yazıcı: “Hepimize Büyük Görev Düşüyor”

vali

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize’de yapımı devam eden okul inşaat alanlarında incelemelerde bulunurken eğitim alanında herkese büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Rize Valisi Ersin Yazıcı, beraberindeki Vali Yardımcısı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Güney, İl Millî Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül ile şehir merkezindeki farklı mahallelerde bulunan okul inşaatlarında incelemelerde bulunarak, bilgi aldı.

Eğitim yatırımlarını yerinde inceleyen Vali Ersin Yazıcı, Rize’de eğitim yatırımları büyük bir hızla devam ettiğini ifade ettiği incelemeleri sırasında ilk olarak Rize Merkez Çiftekavak Mahallesinde, hayırsever işadamı ve İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç tarafından yaptırılan 20 derslikli Ömer Halaç İşitme ve Görme Engelliler İlkokulu – Ortaokulu binası, 50 kişilik öğrenci yurdu, spor salonu, 3 adet lojman ve yüzme havuzu inşaat alanında incelemelerde bulundu.

İncelemeleri sırasında engellilerin iyi bir eğitim alarak topluma ve kendilerine faydalı bireyler olmasını önemsediklerini belirten Vali Ersin Yazıcı, “Bu tesisin işitme ve görme engelli çocuklarımızın toplumla entegrasyonunda onların gelişimine daha hızlı katkı sağlayacak güzel bir uygulama merkezi olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İşitme ve Görme engelli çocuklarımız için tam donanımlı bir eğitim kompleksine Rize’nin kavuşuyor olmasından büyük bir memnuniyet duyacağız.” dedi.

Toplamda beş bin metrekarelik bir alanda yapımı devam eden Ömer Halaç İşitme ve Görme Engelliler İlkokulu – Ortaokulunun gelişmiş teknolojik ve fiziki alt yapıya sahip olacağını kaydeden Vali Yazıcı, “Bu tesislerimizle artık engelli gençlerimize sahip ailelerimizin çocuklarını güvenle eğitime emanet edeceği, gençlerimizin topluma kazandırılmasında, özgüven kazanmasında, hayatla buluşmasında önemli bir eğitim kurumumuz olacak.” şeklinde konuştu.

Vali Ersin Yazıcı, daha sonra 16 derslikli Merkez Gülbahar Mahallesinde yapımı devam eden Rize Merkez İmam-Hatip Ortaokulu’nda incelemelerde bulundu. İmam-Hatip Ortaokulu projesinin devlet yatırım programı çerçevesinde yaptırılacağını belirtti. Burada ilgili kurumların yöneticileri ve inşaat firması yetkilileri okul inşaatı hakkında Vali Yazıcı’ya bilgi verdi.

Okulların yapımında Millî Eğitim Bakanlığı,  İl Özel İdaresi ve emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Yazıcı, “İlgili arkadaşlarımızla inşaatlarda dolaşarak onların durumunu son halini yerinde görme fırsatı bulduk. Bugün inşaatlarımızı dolaşarak okullarımızdaki son durumu yerinde görmek, bir aksaklık varsa yetkilileri uyarmak amacıyla incelemelerde bulunuyorum. Birçok inşaatımız büyük bir hızla devam ediyor. Temennimiz bunları bir an önce tamamlamak ve eğitim öğretime hazır hale getirmek. Yarınımızın geleceği olan çocuklarımıza, gençlerimize daha iyi ortamlarda eğitim vermek için çalışıyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda, eğitim hizmetlerinin kalitesini yükseltmek ve eksiklerimizi gidermek için gerek devletimiz, gerek özel sektör ve gerekse sivil toplum örgütleri işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Rizeli hayırseverlere eğitime verdikleri destekten dolayı da bir kez daha teşekkür eden Vali Yazıcı, “Biliyorsunuz ki Rize, hayırseverlerin çok olduğu bir kent. Devlet ödeneklerimizin yanı sıra hayırseverlerimiz de eğitim konusunda çok önemli katkılarda bulundular. Yapılan bu eserler bizleri yarınlara daha güçlü taşıyacaktır. Hem idare tarafından hem de hayırseverler tarafından yapılan yatırımlarla yapısal alandaki ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz. Rize’nin eğitim konusunda hak ettiği yere gelmesi için hepimize büyük görev düşüyor” ifadelerine yer verdi.

Vali Yazıcı, yapılmakta olan okul inşaatları bitirildiğinde Rize’nin eğitim ve öğretimine büyük katkılar sağlayacağını ifade ederek, “Ülkemizde olduğu gibi ilimiz de kamu yatırımları anlamında büyük bir şantiyeye dönüştü. Rize özellikle eğitim alanında çok önemli yatırımlar alıyor. Bütün bu yatırımlarla altyapımızı güçlendiriyoruz, eğitim kalitemizi yükseltmeye çalışıyoruz.  Devlet eğitim ihtiyacı olan hiçbir kimsenin dışarıda kalmaması için tüm kurumlarıyla beraber çalışıyor.” dedi.

Yapımı devam eden okullarda, inşaat kalitesi bakımından da son derece titiz davranılması gerektiğini, hayırsever desteğiyle veya İl Özel İdaresi imkânlarıyla yapılan okulların yapımında hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını, bu nedenle yakın zamanda hizmete sunulacak bu okulların günümüzün en iyi donanımıyla eğitim-öğretime kazandırılmasını hedeflediklerini kaydeden  Vali Yazıcı, “Yapılacak olan tesislerimizle Rize’nin eğitim altyapısını tamamlamaya çalışacağız. Bütün yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Eğitimde Türkiye’de marka olmuş bir şekilde geleceğe daha ümitle bakacağız.” şeklinde konuştu.

İlimize kazandırılacak bu yeni eğitim kurumlarının hayırlı olması dileklerinde bulunan Vali Ersin Yazıcı, inşaat çalışmalarının titizlikle sürdürülmesi talimatını verdikten sonra incelemelerini tamamlayarak inşaat alanından ayrıldı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25 Temmuz 2014, 10:05 tarihinde Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 284 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU