ZAMAN VE İNSAN

Sonbaharın ardından zemheri çarçabuk geldi geçti, şimdi cemreler zamanı. İlki dün havaya düştü. Sonra suya, en son toprağa düşecek sıcaklıklar. Zaman yuvarlanıyor. Kartopu gibi her bir saniyemizi önüne katmış  törpülüyor!

Haftaya mütefekkir Nurettin Topçu’nun bir üçlemesi ile başlayalım. Topçu “İnsan, üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: Hakîkatin, hayrın, güzelliğin.” diyor.

Hakikati aramak için yaratılan insanın zamanı çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir.

Fesat, fenalık ve kötülük zamanda değil, insanların bizzat kendi yanlış düşünce, tercih ve davranışlarındadır.

Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler, iyilikleri emredip, kötülüklerden insanları uzaklaştıranlar ve böylece ömür sermayelerini hayırlı iş ve hizmetlerde harcayanlar zamanı doğru değerlendirmiş olurlar.

İnsan güzelliktir aslında. En güzelin bir yansımasıdır. Güzellik insanın en son ulaştığı merhaledir. Aslında insan güzeli aramakla görevlidir. En güzele bulmaya programlanmıştır.

İnsan ömrünün bütün merhalelerinde bu amaca yönelik eylemlerde bulunur. Kimi farkındadır kimi insan hiç fark edemeden zamanı boşa harcar. Hüzünleri coşkuları, sevinçleri hep güzeli arama mücadelesidir aslında. Bu arayışlarının farkına olduğu zaman mutlu, olmadığı zaman ise bunalımlardadır insan.

Zamanı değerlendirme açısından insan mutlaka zarardadır, kendisini bu zarardan kurtaramaz. Zira zarar, sermayenin kaybıdır. İnsanın sermayesi ise ömrüdür. Onun, ömrünü zayi etmediği anlar çok nadirdir. Çünkü her saniye, mütemadiyen ömrünü alıp götürmektedir.

Yaratılış gayesi güzeli aramak olan insan bu gayeden uzaklaştıkça doyumsuz, verimsiz, başarısız ve dolayısıyla mutsuz olur.

Mutluluk güzelliktedir. Güzel karşısında insan ilk başlarda şaşkındır. Sonra yavaş yavaş, hayranlık duymaya başlar, sonunda güzele aşık olur. En güzele ulaştığında da mutluluğun Nirvana’sına ulaşır.

Ömrümüz uzun değil. Nihayetli ömrümüzün sayılı dakikaları, saatleri, günleri, ayları, seneleri  bir bir elimizden kayıp gidiyor.

Verimli bir hayati, mutlu ve dolu dolu yaşanmış bir hayatı kurgulamak güzeli araştırmakla, kovalamakla mümkündür.

Şüphesiz çağımızda ve gelecekte maddeten ve manen ilerlemenin, teknik ve medeniyet yarışını kazanabilmenin yolu da zaman sermayesini en verimli bir şekilde değerlendirmekten geçmektedir.

Samsun Sarp demiryolunda buluşmak üzere.

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

20.02.2022

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Şubat 2022, 16:22 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 24 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU