Azerbaycan Ermenistan Anlaşabilir mi?

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, barış anlaşmasını müzakere etmek üzere bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanları, Kazakistan’da önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, barış anlaşmasını görüşmek üzere Kazakistan’da buluştular.

Bu görüşmeler, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve bölgede kalıcı bir barışın sağlanması yönünde önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.

Bakan Bayramov, “Bu sürece büyük önem veriyoruz ve çalışmayı sürdürmeye hazırız. Almatı’daki görüşmelerin çok yararlı olacağından eminim. Önemli bir unsur, önemli bir kilometre taşı da 19 Nisan 2024 tarihinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırının bir bölümünün belirlenmesi sürecini başlatan protokolün imzalanmasıdır.” dedi

Görüşmeler devam ederken Ermenistan’da kilise ayaklandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Türkiye ve Azerbaycan’la anlaşarak içeride yaşadıkları sıkıntıları aşmak istiyor. Taşnak ve Asala uzantıları bu görüşe karşı çıkıyor, batından silah ve maddi destek istiyor.

Açıkçası Karabağı ve diğer bölgeleri geri almak için piskoposlar savaş istiyor. Paşinyan bu ütopik görüşlere itibar etmiyor, anlaşmanın ülkesinin çıkarına olduğunu söylüyor.

Bu cesaretli çıkışı elbette Ermenistan’ın lehinedir.

Türkiye ve Azerbaycan’la geliştirilecek iyi ilişkiler kesinlikle Ermenistan’ın çıkarınadır.

Yıllar yılı boş bir hayalin peşinde sürüm sürüm sürünen Ermenistan müttefiklikten öte bir millet iki devlet Türkiye ve Azerbaycan’la anlaşması reel durumu lehine çevirebilecek bir davranıştır.

Dünyanı ve kurallarını anlayabilecek bir devlet aklı maalesef yok. Ermenistan’ın sınırlarını tanınması sağlamak ilk etapta Paşinyan’ın görevidir. O nedenle Kazakıstan’da görüşmelere katıldı.

Bir asırdır boş bir hayalle avunan Ermeniler bu sevdalarından şimdilik vazgeçmiş görünüyor. Çünkü ham hayal onları yok olma ve belirsizliğe sürüklenme dışında hiçbir işe yaramadı.

Batı zalim planından vazgeçmiyor. Özellikle Fransa barışa katkı sunacağına Ermenistan’a silah ve mühimmat desteğinde bulunuyor. Emperyalist emellerine alet ettikleri Ermenilerin yakasında düşmüyorlar.

Gürcistan’ın Azerbaycan Türkiye, İran Ermenistan ve Rusya Güney Kafkasya’da yapılacak bir barış anlaşması ile kalkınma yolunda önemli işler başarabilirler.

Aklın yolu birdir. Türkiye’ye düşmanlık hiç kimseye bir yarar sağlamaz.

Ermenilerin akl-ı selime dönmeleri kesinlikle menfaatlerinedir.

Türkiye Azerbaycan Bölgede önemli bir güç çarpanı oluşturuyor.

Umarım Ermeniler bu önemli güçle savaş değil barış yolunu seçer…

Bakı selam ve dua ile…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Mayıs 2024, 16:51 tarihinde Genel, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 133 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

  1. Kerim Korkut dedi ki:

    Geçmişten gelen Türk-Ermeni düşmanlığının da süreci zora soktuğunu düşünüyorum.

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU