Pençe Serisi Operasyonlar

Irak kuzeyinde yaşanan otorite boşluğu nedeniyle, sözde Hakurk, Metina, Zap, Gara, Avaşin-Basyan, Sinat-Haftanin, Kandil ve Asos bölgeleri PKK/KCK ve onun destekçileri tarafından personel temin, barınma, lojistik destek ve ülkemize eylem hazırlığı için kullanılan bir alan haline gelmişti.

Terör örgütü, bölgeyi istismar ederek ve temin ettiği elemanları zehirleyerek ülkemize sızma ve terör eylemleri yapma girişimlerinde bulunmaktaydı. Bu bölgeler aynı zamanda terör örgütü tarafından girilemez ve ulaşılamaz olarak tanımlanmaktaydı.

Sınırlarımızın güvenliğini ileriden sağlamak ve vatandaşlarımızın huzurlu bir ortamda yaşamasını temin etmek amacıyla çok boyutlu bir güvenlik anlayışı benimsenmiş ve stratejik bir öngörü ile terörle mücadelede kapsamlı bir konsept değişikliğine gidilmiştir. Sınırlarımızın emniyetini ileriden sağlama ve terörü kaynağında yok etme stratejisi uygulamaya başlanmıştır.

Terörü kaynağında yok etmeyi esas alan proaktif güvenlik stratejimiz çerçevesinde, 27 Mayıs 2019 tarihinden itibaren PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak Kuzeyi’nden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Pençe serisi operasyonlar başlatılmıştır.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Haziran 2024, 17:48 tarihinde Dünya, Genel, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 131 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU