RİZE KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI

1

Rize Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkan ve üyeleri Ebruli Yaşam ve Sanat Derneğinde bir araya geldi…

Toplantıda bir konuşma yapan Rize Kent Konseyi başkanı Metin TOPÇU“Bir danışma mekanizması olan Rize Kent Konseyi’nin amacı kentin eğitim, kültür, sanat, sosyal, ticaret ve sanayi hayatının canlanması için üzerine düşeni yapmaktır. “dedi

Rize Kent Konseyi başkanı Metin TOPÇU“Bu saydıklarım için projeler üretmektir, stratejiler geliştirmektir. Bunun için Kent yönetimi ile sürekli bilgi alışverişinde bulunacağız. Kentlilik bilincinin gelişmesi için bireyler arasındaki sosyal etkileşimleri güçlendirecek ve toplumsal bütünleşmeyi sağlayacak düzenlemeleri yapmak amacıyla kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversite temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile halkımızla iş birliği yapacağız” diyerek, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi kent yönetimlerinin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organ Kent Konseyidir.Kent Konseyi  “Rize’yi daha ileriye taşıma” ortak paydasında hareket eden kent gönüllülerinin buluştuğu bir ortamdır. Burada alınan kararlar yönetmeliğe uygun olacak kararlar olacak, Evrensel etik değerler dikkate alınacaktır. Bu bağlamda alınan kararları uluslar arası hukuk, akıl ve bilimin ışığında alacağız. Ahlakı değerlerimizin süzgecinden geçirmek suretiyle yorumlayacağız.Her kararı medeni bir tartışma ortamında alacağız. Ancak bu suretle zenginleşebiliriz… Birbirimizi ikna etmeyi burada öğreneceğiz… Diyalogun bir zenginlik olduğuna inanacağız…O nedenle sınırları daraltan değil katkı sunmaya gelen herkesi kucaklayan bir anlayışla hareket edeceğiz… Katkı sunmaya gelen gönüllü insanları takdir edeceğiz…Rize’miz için herkesin yapılabilecek bir şeyi olduğuna inanıyorum…O nedenle “ben” değil “biz” diyeceğiz  “yaptım” değil “birlikte yaptık” diyeceğiz..Demokrasiler zevkli ayni zamanda son derece fedakarlık isteyen oluşumlardır.Demokrasiyi bu şekilde hakim kılmanın yolu saygı ve sevginin kural olarak kabul ve tatbiki ile mümkündür.Demokrasi rejimi herkesin kendi düşünce ve hareketlerini serbestçe uygulayacağı bir arenada değildir. Herkesin hürriyetinin sınırları diğer fertlerin haklarının başladığı yere kadardır.Çok samimi olacağız, samimi bir çaba ile Rize için ortak bir akıl oluştururken  herkesin düşüncesine saygılı olacağız….  Her türlü görüşe tahammül edebilen faklı görüş ve duruşların bir zenginlik olduğuna inanmalıyız.  insanların düşünce ve inançları ile bir değer olduğuna inanmalıyız…Rize Kent Konseyinin başkaları ile kişisel sorunlarını, siyasi hesaplaşmalarını, önyargılarını kapının dışında bırakabilenlere ihtiyacı vardır.Sosyal sorumluluk taşıyanlara, haksızlığa uğrayanların yanında olabilecek kişilere ihtiyaç vardır.Saygı değer arkadaşlarım,Kent Konseyi Başkanı olarak birlikte geçireceğimiz üç yıl için her türlü eleştiriyi saygıyla karşılayacağımızı, Rize için her türlü öneriye açık olacağımızı; tüm varlığımızla Rize’de daha mutlu bir yaşam için çalışacağımızı belirtmek istiyorum.Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, aydın sosyal yapısıyla, demokratik kimliğiyle Rize’yi çağdaş kentler arasında tutmak için çok çalışmalıyız. Rize’nin sorunlarını tartışmak, çözümler geliştirmek Rize’yi daha yaşanabilir, daha estetik, daha mutlu, kılmak için çok çalışmalıyız. Bu saydıklarımı Kent Konseyi çatısı altında yürütebiliriz.Bilginin, deneyimin, yaratıcılığın, aklın ortak bir havuzda biriktirildiği ve doğru kanallara yönlendirildiği bir oluşumdur Kent Konseyi.Kent Konseyini, belediyemizin ihtiyaç duyduğu akil adamlar topluluğu olarak bir danışma meclisi gibi düşünüyorum. Sizlere düşen görev çok önemlidir. Birlikte Rize’miz  için çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Yeni kurulun Rize’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Daha sonra bir çalışma planı üzerinde yürütme kurulu üyeleri çeşitli görüşleri dile getirdiler.

Toplantıda Rize Kent Konseyi Meclisleri ve Çalışma guruplarının yenilenmesi için gerekli hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı.

Ebruli Yaşam ve Sanat Derneğindeki toplantıya Yürütme Kurulu Başkanı Metin TOPÇU,Yürütme Kurulu üyeleri ABDULLAH OĞUZ HUT, EMEL KUK ,DİLEK KANSIZ,  MUSTAFA YILMAZ, MUHİTTİN SANDIKÇI, MURAT YAZICI, NAGİHAN KAYNAK, SADULLAH KÖSE, TUNCAY  MAŞRABACI, ÜMİT DENİZ, ve VEDAT AYDIN katıldı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Temmuz 2014, 22:00 tarihinde Genel, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 502 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU