TÖVBELER İPTAL OLMUŞ

TÖVBELER İPTAL OLMU!

Adıyaman’ın Menzil köyünde bulunan Nakşi Tarikatı şeyhi/lideri Abdülbaki Erol’un ölümünün ardından tarikatın sözcülerinden birinin “ tövbeler iptal oldu “ yönündeki açıklaması kamuoyunda günlerdir alay konusu yapılıyor.

İşin doğrusu şu;

Tarikatlarda kişi bir şeyhe bağlanırken ondan el alır ve bu esnada el alan kişiye geçmiş günahlar için tövbe yaptırılır. Bu ritüelde amaç şeyhe biat ettikten sonra kişinin yeni bir döneme girdiğini, tarikatının usul ve adabına, derslerine uyması gerektiğini belirtmek içindir.

Şeyh vefat ettiğinde onun yerine posta oturan, şeyhlik makamına geçen kim ise vefat eden şeyhten el alan kişi/mürit bu kez yeni mürşidinin elini alır ve aynı ritüel yeniden tekrarlanır. Önceki tövbenin geçersiz olduğu iddiası yeni şeyh huzurunda el alınırken aynı şekilde tövbe edilmesinin istismarı, çarpıtılması..

Menzil’den yapılan açıklamalara gelince;
Bir kere yapılan açıklamaya bakılırsa vefat eden şeyhin yerine geçen birisi yok. Üç oğlu da bu göreve talip ama babasının postuna oturmanın kendisine işaret edildiğini iddia eden yok.
Bunun yerine; şeyhin üç oğlu da sadece dersleri sürdürecekler yani tövbe alıp, babasının müritlerini kendilerine biat ettirmeyecekler. Sadece babasının müritlerine derslerini devam ettirecekler.

Bu ise daha önce yapılan tövbe seanslarının tekrarlanmayacağı, yapılmayacağı anlamına gelmekte. Yani artık eskisi gibi tövbe almak için insanlar akın akın Menzil’e koşmayacak.

Peki bu durum böyle devam eder mi? Tahminim etmez. Bir müddet sonra oğullardan biri tövbe almaya kalkar ve kardeşler arasında taht kavgası başlarsa şaşmam. Şimdiden yayınevleri ve dergah isimleri ayrılmış durumda. Zira tarikat şeyhliğinin cazibesi baş döndürücü!

Öte yandan, Adıyaman’dan ayrılan ve başka yerde dergah açan vefat eden Menzil şeyhinin bazı kardeşleri ve yeğenlerinin de dergahları mevcut. Hatta bu kişilerden bazıları Gavs’lık iddiasında bulunmakta.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Temmuz 2023, 15:21 tarihinde Genel, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 138 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU