AVM NERDE YAPILMALI?

1-Metin-topcu
Gündemimize oturan hava limanı meselesini siyasilere devrettik.
Budan sonra bizim işimiz sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak olacaktır.
Yerel seçimlerin neticelenmesi ile birlikte Rizemizde yapılacak işler için görüşlerimizi deklere etme zamanının geldiğini belirtebilirim…
Çünkü her biri Rize için hayatı öneme sahip bir çok iş var sırada.
Buralarda yapılacak yanlışın telafisi yok….
Aylardır çeşitli platformlarda tartışılan AVM meselesi Rize’nin geleceğinin şekillenmesinde önemli bir merhaledir.
Yeni şehir stadyumunun hiç tartışılmadan acele ile o alana yapılmasının sıkıntılarını iki haftada bir de olsa yaşıyoruz. Düşünün aynı alana bir kapalı salon ve yüzme havuz bittiğinde neler yaşanacak.
Senede 17- 18 kez toplam 40-50 saat kullanabilen bu alan Tıp fakültemizin ortasında bir garabet olarak uzun yıllar öylece duracak.
Park sorunu, seyircilerin güvenliği tam bir rezalet…
Standın tam dolması halinde yaşananları Allah’ını seven alıcı gözle bir baksın.
Kim bu büyük yanlışa imza attı?
Şehrimizin elitleri, düşünürleri bu konuda nasıl onay verdi, kime soruldu belli değil. “Ben dedim oldu” ile bir büyük yanlışa imza atıldı.
Onun devamı olan eski stadın yerine bir AVM yapılması bir başka affedilmez hata olarak karışımıza dikildi…
Bu hata değil bir cinayettir…
AVM ler şehrin sosyal ve kültürel dokusuna katkısı, ticaret ve turizmini geliştirmesi, insanların rahatlıkla bütün ihtiyaçlarını karşılaması bakımından düşünülmüş önemli bir ticari faaliyet alanıdır. AVM lerin bir başka ve önemli fonksiyonu şehrin merkezinde yoğunlaşan insan ve araç trafiğini şehrin dışına taşımaktır.
Şehrin merkezinde oturanların ve şehir dışından gelenlerin park sorunu olmayan, kolay ulaşılabilir bir yerde tüketim ihtiyaçlarını karşılaması esasına dayanır. AVM ler ancak bu şekilde yapıldıkları illerde fazladan bir katkı sağlayabilir.
Rize gibi dar bir alana sıkışmış şehirlerin merkezine AVM yapmak ulaşım sorunu ve küçük esnafın mağdur olması bakımından ciddi travmalar yaratacağı kesindir.
Zaten karma karışık ve içinde çıkılmaz bir hal alan trafik sorununu yine merkeze bir AVM yapmak suretiyle içinden çıkılmaz bir duruma getirmek akla ziyan bir durumdur.
Bu noktada yeni başkan seçilen Sayın Reşat KAPASAP beye seslenmek istiyorum.
Biliyorum bir çok şeye el koyacaksınız, müdahale etmek zorunda kalacaksınız. Ama bana göre birinci ve en önemli müdahale eski stadın yerine yapılması düşünülen AVM konusudur.
Tarihi sorumluluğunuz vardır.
Eski stadın yerine belediye bütçesinden bir tek kuruş harcamadan Çevre ve şehircilik bakanlığının yapımını üstlendiği parklar ve sosyal alan düzenleme projelerinden birini uygulayın, şehrimiz nefes alsın.
Örnek mi istiyorsunuz. Trabzon’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunlardan dört adet yaptı. Yomra’da düzenlenen alanın aynısını bu alana düzenleyin….
AVM içinde en uygun yer Serbest bölgedeki alandır.
Ulaşım sorunu yok. Hem dışarıdan gelen insanlar hem de şehrimizde oturanlar rahatlıkla alış verişlerini yapabilir bu tür faaliyetler için bir başka şehre gitme ihtiyacını duymazlar.
Sayın başkan lütfen bu önemli olaya el koyun. Yeniden inceleyin araştırın,STK larımızla toplanın, görüşlerini alın ve bu büyük ve affedilemez hatayı düzeltin….
Bu durum bir türlü tesis edilemeyen ve hasretle beklenen diyalog ortamı için de bir fırsattır.
Sevgi ve saygılarımla…..

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Nisan 2014, 07:11 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 301 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU