Doğru Oturalım, Eğri konuşalım-2

1-Metin TopçuDoğru Oturalım, Eğri konuşalım-2
Acelemiz var!..
Günlerdir Rize kamuoyunu meşgul eden iki önemli konu.
Güncel sorunlarımıza yerelde halledebileceğimiz sorunlarımıza değinmeden gündemden düşürmediğimiz iki konu havaalanı ve demir yolu meselesidir.
Bu iki konuda bölgemizde bulunan vilayetlerin kendi pencerelerinden baktıkları, ortak menfaat ve çıkarı düşünerek hareket ettiklerini söyleyemeyiz.
Mesela demir yolu konusunda söylenenleri yaşananları ve gerçekleri tekrarlayalım.
Trabzon bürokrasisi ve siyaseti tek başına hareket ediyor. Diğer illeri dışlayan bir yol izliyor.
İspatı aşağıdaki Bayburt Postası haberdir.
İkici ve çok önemli mesele havaalanı meselesidir.
Trabzon bürokrasisi ve siyaseti Trabzon havaalanı kapasitesinin ihtiyaca cevap vermediğini devletin aklına koyup Ulaştırma Bakanlığı nezdine girişimlerde bulunması meselesidir ki belli bir ödeneğinde etüt ve proje için bakanlık bütçesine aldırmışlardır.
Devletimizde bu akıl tutulmasını nasıl sağladılar?
Hangi mantık bu akıl almaz savurganlığı kabul edebiliyor?
Trabzon bürokrasisinin ve siyasetinin çevre illeri mahkum etme stratejisi ne zaman son bulacak?
Bu meseleyi masaya yatırdığımızda kin ve nefretten bahsetmek vatan hainliğidir.
Çünkü devletin çok büyük bir zarara imza atması söz konusudur, Bölgenin kaybetmesi söz konusudur, milletimizin kaybetmesi söz konusudur.
Kimse beni boş laflarla susturamaz.
Hiçbir vilayetin diğer vilayet insanı ile bir problemi olamaz bu çağda. Çünkü bu yakın vilayetlerin kan bağı çok güçlüdür. Halkımız tüm ülke insanı sevdiğinden çok komşu vilayet insanını sevdiğini ispatı hısımlıklar akrabalıklardır.
Olaya bu pencereden bakmak çok büyük bir yanlıştır.
Sarptan Samsuna gidecek bir demir yolu projesinin maliyeti ile Trabzon’dan Erzincan’a gidecek demiryolunun maliyeti kaba hesapla aynı paraya mal olmaktadır. Birinde yalnız bir il, diğerinde 6 vilayet istifade edecek, hatta Zonguldak üzerinden yapılacak İstanbul bağlantısı bu ülkenin kuzeyine bahar havası estirecektir. Ama Trabzon bürokrasisi ve siyaseti acımasızca ülkenin kaynaklarını heba etme girişimlerini sürdürüyor.
Bundan bahsetmek nasıl düşmanlık olabilir.
Trabzon havaalanı daha dün yenilendi, milyonlarca dolar harcandı, uluslar arası nitelikte bir havaalanı oldu. Ordu Giresun havaalanı bu sene bittiğinde yaklaşık olarak 600 bin yolcuyu bu havaalanından çekeceğinden 2.429.873 ( aralık sonu DHMİ İstatistiği) olan yolcu sayısını 1.829.873 e düşürecektir.
Buna rağmen 2012 yılı Ulaştırma Bakanlığı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporunda “2009E030090 Proje Numarası” ile haritalama ve zemin etüt ödeneği konulmuştur.
Ulaştırma bakanlığı yeniden düzenlenen bu havaalanına ikinci bir pist için neden ödenek koydu?
Bu pist denizde yapılmak zorunda. Çünkü yer yok.
O zaman Ulaştırma Bakanlığı bu pisti Rize ve Artvin için neden düşünmedi?
Bu bürokratik husumeti ne ile izah edeceğiz.
1.829.873 yolcunun 850.000’i Rize ve Artvin’in yolcusudur.( Rakamlar 12 ay itibariyle son verilerdir) Yenilenen Trabzon Havaalanına 979.837 yolcu kalıyor. Buda 2023 e kadar orada her hangi bir yatırımın yapılmamasını gerektiriyor.
O nedenle orada yeniden düzenlenen havaalanı tümden iptal edilip, o yatırım heba edilmek suretiyle yeniden inşa edileceğine Rize’de yapılsın diyoruz.
Bunu Trabzon’u zayıflatmak olarak algılayan mantığa ne diyeceksiniz, ne ile izah edeceksiniz?
Bu bürokratik ve siyasi akıl tutulmasını ne ile izah edeceğiz?
Erzurum’dan Rize’ye 12 ay ulaşım ve bölünmüş yol başlamışken acele ile Bayburttan Araklıya milyar dolarları hangi mantık ne için yatırdı? Bu akıl almaz yanlışa kim imza attı.
Tarih bu yanlışı yapanları ve bundan sonra yapılacak yanlışları affetmeyecektir.
Bunu önlemeye çalışıyoruz.
Acelemiz bu yüzdendir.
Her gün bu konuda çalışmamız,yazmamız bu yüzdendir.
Devletin milyonlarca doları çöpe atılırken seyredemem ben.
Doğru oturup eğri konuşan yani sadece kendi vilayetini düşünen kohnemiş, kronik, bencil, mantığa anında cevap vermem boynumun borcudur.
İnsanımı mahrum ve mahkum etmek isteyen, vilayetimin gelişmesini istemeyen bağnaz bürokrasi ve siyasetle mücadele etmek vidanı görevimdir.
Ne eğri oturup doğru konuşacağım, nede doğru oturup eğri konuşacağım. Dost doğru konuşacağım. Ucu kime dokunursa dokunsun.
Bu iki mesele siyasetten bi taraftır.Siyasi değildir. Seçim zamanı ile ilgisi yoktur. Seçimler bittikten sonra sus-pus olup yerinde oturanlar yaklaşan seçimler nedeniyle demir alıp konuşmaya başladılarsa beni bağlamaz. Bu mesele siyasete malzeme yapılacak bir mesele değildir. Memleket meselesi bölge meselesidir. Bölgenin tümden kalkınma meselesidir.
Herkes sorumluğunu dikkatle düşünsün ve öyle açıklama yapsın. Susma zamanı değil konuşma zamanıdır. Bu herkes için geçerlidir.
Çünkü ülkemin kıt kaynakları bir vilayet adına heba edilmek istenmektedir.
Sevgi ve saygılarımla…

Bayburt Postası –
Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gündem konularından biri olan ve Bayburt’un da en önemli kalkınma lokomotifi olarak gösterilen Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu tamamlanarak askıya çıktı. 3 Eylül’de açılan ve 11 Eylül tarihine kadar askıda kalacak olan rapor için ilgili iller tarafından yapılacak itirazlar için 10 iş günü süre verildi.
Üç aşamalı olarak ilana çıkan ve Bayburt’un yer almadığı projenin, birinci aşaması Erzincan-Torul, ikinci aşaması Torul-Trabzon, üçüncü aşaması ise Torul-Tirebolu ilçelerinden oluştu. 15 günlük itiraz süresi olan (10 iş günü) rapora itiraz olmaması halinde ise projenin yapım ihalesi sürecinin başlayacağı öğrenildi.
Yaylalı: “Bu süreç yapım ihalesi öncesi son süreçtir.”
Bölgenin bir asırdır beklentisi haline dönüşen ve demiryolu güzergahının geçeceği illeri büyük oranda etkileyecek olan proje hakkında önemli bir noktaya gelindi. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Trabzon- Erzincan Demiryolu Platformu sözcüsü ve İMO Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı, “Bu süreç yapım ihalesi öncesi son süreçtir. Rapor artık askıdadır. İlgili illerde projeye ilişkin itirazlar alınacaktır. Bu da 10 iş günü içinde olacaktır. Daha sonra rapor yapım için TCDD Genel Müdürlüğü’ne sunulacaktır” dedi.
…………………
……………………
Cumartesi, 08 Eylül 2012 12:19 Bayburt Postası

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Ocak 2013, 10:37 tarihinde Dosyalarımız, Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 410 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU