KENAN BIYIK 25 YILIN RÖVANŞINI ALABİLİR Mİ?

adnan-onay-1Rize’nin müftü mahallesinden olan  Kenan Bıyık, Jeoloji mühendisi olmasına rağmen eğitime gönül vermiş, pedagoji eğitimi alarak Trabzon’da ilk özel dersane kurucuları arasında yer almış bir isimdi.

İş hayatını Trabzon’da sürdürmüş olmasına rağmen  Rize’yle hiç bağını koparmamıştı.

Trabzon’da ikamet etmesi ve iş hayatını orada sürdürmesi nedeniyle, Trabzon’a yolu düşen, orada hastası, işi vs olan her Rize’li için adeta bir ilk adresti.

Bu durumu nedeniyle 1994 seçimlerinde Anap Genel Başkanı, Rize Milletvekili  Mesut Yılmaz’ın memleketinde belediye başkan adayı arandığında ilk akla gelen isimlerden biri oldu.

Aday yapıldığında 36 yaşında, çevresinde ve Rize’de sevilen genç bir iş adamıydı. Trabzon’da Rizelilerin her işine koşan biri olması nedeniyle Rize Belediye Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Kendisinin aday yapılmasına Mesut Yılmaz’ın desteğinin bulunması son derece önemliydi. Türk siyasetine damga vurmuş bir parti genel Başkanı tarafından destek görmek elbet son derece önemliydi. Ancak, karşısında refah partisinin o günlerde en popüler isimlerinden biri olan Şevki Yılmaz vardı.

Her geçen gün oyu yükselen ve  1995 yılındaki seçimlerde birinci parti olan Refah Partisinin bu güçlü ismi karşısında Anap büyük bir şok yaşadı ve  Kenan Bıyık seçimi kaybetti.

Bu seçim yenilgisinin ardından  bir süre  köşesine çekilerek eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Kenan Bıyık’ın  bu kez 15 yıl sonra , 2009 yerel seçimlerinde yeniden Anavatan Partisinden  Rize belediye başkanlığına aday oldu. Bu kez rakibi  her ne kadar Halil Bakırcı olarak ortaya çıkmış olsa da Ak parti iktidarının en güçlü olduğu bir dönemde, başbakan Erdoğan’ın baba ocağı Rize’de seçim kazanma şansı oldukça zordu. Buna rağmen Bıyık, seçimi kazanan aday olan Halil Bakırcı’ya yakın oy aldı ve çok az bir oy farkıyla seçimi kaybetti..

Kenan Bıyık Anavatan Partisinin ardından CHP ile yakınlaştı ve bu kez şansını milletvekili adayı olarak denemek istedi, 2011 genel seçimlerinde CHP’nin Rize’den 1. Sıra adayı oldu. Seçilmek için hedeflediği kadar oy almış olsa da Ak partinin önceki seçime göre oylarının düşeceği tahminleri tutmayınca yine beklediği olmadı.

Her seçimde az farklarla seçim kaybetmiş olması  Kenan Bıyık’ın sürekli seçilme umudunu diri tuttu. Bu kez de 7 Haziran 2015 seçimlerinde yeniden CHP’nin Rize adayı oldu.  Oylarını önceki seçime göre artırdı ancak Ak partinin oylarında bir miktar düşüş olmasına rağmen aldığı oylar seçilmesine yetmedi.

Ak partinin oylarının düşmesi ve kendisinin aldığı oyların artması nedeniyle bir sonraki seçim tarihi olan  1 Kasım 2017 seçimlerinde mutlaka kazanacağını inanan Kenan Bıyık bu kez aday yapılmadı. Bu seçimde hem Ak partinin hem de CHP’nin oyları düştü. Kimi siyasi çevrelerce bu seçimde CHP’nin  Kenan Bıyık’ın aday yapılması halinde CHP’nin oylarının  artacağı ve muhtemelen Kenan Bıyık’ın milletvekili seçileceği öne sürülmesi nedeniyle artık gelecek seçimde aday yapılır ve kesin milletvekili seçilir yorumları yapıldı.

2018 seçimlerinde Rize gibi bazı illerde muhalefetin bir milletvekili kazanma şansı hesaplara göre  oldukça yüksekti. Zira millet ittifakı kurulmuştu ve  CHP, İYİ PARTİ ve S.P seçim ittifakı yapmış, Rize’de ortak aday çıkarma kararı almıştı. Bu üç partinin oylarının fazlasıyla  bir milletvekili çıkarmaya yeteceği öne sürülüyordu.

Kenan Bıyık aday yapılacağını ve milletvekili seçileceğini düşünüyordu. Hesaplarına göre sadece bu üç partiden değil, Ak parti seçmeninden de oy alabilecekti.

Bıyık bu hesapları yapmıştı ancak partisi CHP 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi 24 Haziran 2018 seçimlerinde de kendisini aday göstermedi..

Kenan Bıyık’ın ismi şimdi yeniden gündemde.. Bu kez adaylık için ilk yola çıktığı bir makam için yani 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Rize Belediye Başkanlığına aday olmak için ismi öne çıkmakta.

Eğer aday yapılırsa  kendisi gibi bir eğitimci olan ve hayat hikayesi kısmen kendisine benzeyen Ak parti adayı Rahmi Metin’le yarışacak.

Aday yapılır mı  henüz belli değil. Eğer aday yapılırsa kazanabilmesinin yolunun millet ittifakını oluşturmuş olan partilerin ortak aday olarak kendisine destek vermesinden geçtiğini hesap eden Bıyık, şimdilik bu doğrultuda havayı yokluyor.

Bakalım bu kez nasıl bir karar ortaya çıkacak..

ADNAN ONAY

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Aralık 2018, 14:48 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Siyaset, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 810 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU