SONUCU BELLİ OLAN SEÇİM

adnan-onay-1-2Siyasetin nabzının yüksek attığı illerden olan Rize’de Ak parti adayı karşısında seçimi kazanabilecek ortak aday arayışı hüsranla sonuçlandı . İYİ Parti ve CHP’nin ardından Saadet Partisi de adayını açıkladı.

Adayını ilk açıklayan İYİ parti oldu. İYİ parti 72 yaşındaki emekli eğitimci Yakup Özkan’ı aday gösterdi. CHP ise uzun bir süre Kenan Bıyık’ı aday olması için ikna etmeye çalıştı. Bıyık’ın teklifi kabul etmemesinin ardından yeni bir aday arayışına girdi ve sonunda Çaykur emeklisi harita ve kadastro mühendisi Ayhan Akyüz de karar kıldı. En son aday açıklayan ise Saadet Partisi oldu. Saadet Partisi il başkanı Muhammet Kaçar’ı aday gösterdi.

MHP’nin aday çıkarmadığı, cumhur ittifakı doğrultusunda Ak parti adayı Rahmi Metin’i destekleme kararı aldığı bir tablo karşısında muhalefet partilerinin seçimi kazanma şansı olabilecek bir aday etrafında birleşme yerine ayrı ayrı aday göstermesinin tek bir izahı var: Rize’deki muhalefet partileri Ak parti adayı Rahmi Metin’in seçimi kolayca kazanması için gerekli olanı yapmışlar!

15 yıldır Rize merkezde belediye başkanlığını elinde tutan Ak partiyi, o tarihten bu yana sürekli eleştiren muhalefetin ortak aday çıkarmak ve böylece seçimi kazanma ihtimalini güçlendirmek yerine ayrı ayrı aday çıkarmasının başka bir anlamı yok.

Cumhur ittifakı karşısında, ayrı ayrı aday çıkarmak demek peşinen Ak partinin seçim kazanmasını garantilemek demek.

Birçok ilde ortak aday çıkaran, HDP ile dahi gizli ittifak içine giren CHP+İYİ Partinin Rize’de ayrı ayrı adaylarla seçime gitmesi, buradaki muhalefet partilerinin içler acısı durumunu da gözler önüne seriyor.

Seçime kısa bir süre kala il, ilçe ne var ne yoksa sürekli değiştiren İYİ parti’nin, geçmişte il başkanın istifasına yol açan çalkantılar yaşamış olan CHP’den bir farkı yok.

Bu tablo şunu gösteriyor; Rize muhalefeti, Rize merkez ilçe seçmeni nezdinde bir alternatif olma ihtimali taşımıyor.

Bu tablo karşısında ortaya çıkan bir başka gerçek daha var: Rize Belediye Başkanı Prof. Reşat Kasap’ın yeniden aday yapılması halinde belediye başkanlığının kazanılmasını rizikolu gören Ak parti kurmaylarının bu iddiası da geçerliliğini kaybetti. Muhalefetin bu durumu karşısında, mevcut başkan Reşat Kasap cumhur ittifakının ortak adayı yapılmış olsaydı çok rahatlıkla seçimi kazanabilecekti.

KENAN BIYIK HÜSRANI

Rize’de muhalefet partilerinin belediye başkanlığı için en güçlü isim olarak gördüğü Kenan Bıyık’a Ak parti karşıtı seçmenlerden büyük öfke var. Bu seçmen kitlesi aday olması halinde Kenan Bıyık’ın seçimi kazanabileceğini düşünüyor ve onun mutlaka aday olacağını hesap ediyordu.

Zira, Kenan Bıyık neredeyse her seçim öncesinde yaptığı gibi adaylar belirlenmeden önce Rize’de halkın arasında daha sık kendini göstererek varlığını hissettirdi, siyasi havayı kokladı. Bu süreçte de aday olup olmayacağı konusunda bir açıklama yapmadı ancak aday olacağı izlenimi verdi. Hatta, aday olması halinde yola çıkacağı isimler konusunda ön çalışmalarda bulundu ve adaylığı halinde seçimi kazanma ihtimali konusunda anketler yaptırdı.

Kamuoyu önünde bu derece açık faaliyet içerisine giren Kenan Bıyık, muhalif seçmen tarafından kesin aday olarak görüldüğü gibi, aday olması halinde kendisine destek vermeyi düşünen diğer muhalefet partileri onun adaylığını bekleyerek aday belirlemedi

Kenan Bıyık,28 Aralık tarihinde facebook hesabından bir açıklama yaparak kendisini arayan bir gencin ilk kez oy kullanacağını, eğer aday olursa ona oy vereceğini, bu açıklama karşısında boğazının düğümlendiğini açıkladı, çeşitli kesimlerden kendisine aday olması yönünde baskılar geldiğini, o nedenle aday olacağını ima etti.

Bu gelişmeler karşısında yerel basından bazıları Kenan Bıyık’ın CHP’den Rize Belediye başkanlığı için aday olduğunu dahi açıklamışken, Kenan Bıyık adeta ortalıktan kayboldu, telefonlarını zaman zaman kapattı, ulaşanlara adaylığı konusunda kesin açıklamalarda bulunmadı. Bıyık,son kararını yine sosyal mecradan duyurdu. Facebook hesabından 1 Ocak tarihinde bir açıklama yaparak; “Seçime kadar dinlenmek istiyorum, candan dostlara teşekkür ederim. Lütfen adaylığım ile ilgili yayın yapmamanızı rica ediyorum” sözleriyle aday olmayacağını belirtti.

Bıyık’ın açıklama yapması için Rize’de,partisi yerine sosyal medya hesabını seçmesi kendisine umut bağlayanlar üzerinde bir tür şok etkisi yarattı.

Bu yaşananlar karşısında Rize’de Kenan Bıyık’a umut bağlayanların ortak kanaati, Bıyık’ın siyaseten kendini bitirdiği yönünde.

Siyasette gelecekte neler olabileceğini kestirmek elbet zor. Ancak şu anki izlenimlere göre siyaseten Kenan Bıyık’ın Rize defteri kapanmış durumda…

Yaşananlardan en karlı çıkan kişi ise kuşkusuz cumhur ittifakının Ak partili belediye başkan adayı Rahmi Metin..

Bir süre Ak parti içerisinde adeta yok farzedilen Rahmi Metin, Ak partinin en kolay kazanabileceği bir seçimde aday gösterilen bir isim oldu..

Seçimler şimdiden Rize’mize hayırlı olsun..

 

Adnan ONAY

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Şubat 2019, 11:01 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 548 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU