ÜNİVESİTE BÖYLE YAPARSA!..

1-Metin TopçuÜNİVESİTE BÖYEL YAPARSA!.. İnternet sitelerinde bir ankete rastladım.

RTE Üniversitesi tarafında hazırlanmış Kent Ekonomileri anketi.

Rize’nin 2023 kent ekonomi vizyonunun oluşturulması amacı ile gelecek 10 yılda gündemin nasıl olması gerektiği konusunda vatandaşın eğilimleri araştırılıyor anladığım kadarı ile. Sorular çok ilginç geldi bana.

Kent Vizyonunda olması lazım mı değil mi açıkça anlayamadım. Beni bilgilendirirlerse sevinirim. Telefonum vardır O çevrelerde.

Mesela Alternatif tarım ürünlerinin kent ekonomik vizyonu ile ne alakası var. Çay Tarımı, Çaykur ve özel sektör fabrikaları ne alaka yani? Ne alaka hayvancılık ve alternatiflerinin geliştirilmesi. Organik tarım ne alaka? Yoksa çok özür dilerim ama aptal yerine mi konuluyoruz… Yer altı yer üstü madenler ne alaka?

Anlıyorum,bir maden üstünde oturuyorsunuz ve dans ediyorsunuz ama bu vals size değil ama bize çok şey kaybettirir…

Bir şehrin öncelikleri ne olmalıdır başka şeydir karma karışık alfabetik sıraya dizilmiş yalan yanlış önermeler dizisi başak bir şeydir…

Eğer siz kent ekonomik vizyonu oluşturmak için halkın fikrini, eğilimleri belirleyip ona göre hareket edecekseniz, epoze etmeyi bırakacak şekilde bir anket düzenleyeceksiniz. Önce bu kentte durum nedir ona bakacaksınız. Sonra sürdürülebilir çağdaş hizmetler ne durumdadır ona bakacaksınız? Daha sonra bu kentin herkesin yaşamak istediği bir dünya kenti olma vizyonu için hedefler belirleyeceksiniz…

Bu kente ölü elbiseleri diken zihniyetin dar ve sığ görüşlerin yerine, çağdaş modern ve kolay ulaşılabilir bir dünya kenti yapmak isteyenlere kulak kabartacaksınız.

Nedir bunlar?…

En başta ulaşım alt yapısını vizyonunuza alacaksınız. Deniz yolu,Demir Yolu, Kara Yolu, Hava yolu…

Deniz yolu için sadece bir karar yeterli olmaktadır. Bunu sağlayacaksınız. Demir Yolu tercihinize göre( Yük taşımacılığı, Yüksek hızlı trenle yolcu taşımacılı)kara yoluna göre ucuz ama nede olsa tüm kara denizi kapsayacağı için çok büyük bir yatırım, 2023 vizonuna alınması zor görünüyor. Karayolu ulaşımında sorun gözükmüyor. Ulaşımda geriye kalan tek alternatif hava yoludur.

İlimizi bir dünya kenti yapacak, vizyonuna aldığı turizm potansiyelini tetikleyecek en büyük en kolay ve en ucuz gerçekleştirilme havaalanı ile mümkündür…

Bu şehrin Üniversitesi havaalanını birinci gündem maddesi yapmıyorsa bunda bir bit yeniği vardır derim ben.

Şehirler arası otobüs firma sahipleri istemedi diye, otobüsü olan şoför istemedi diye,yazıhanesi olan istemedi diye havaalanı vizyona girmiyorsa bu en başta üniversitemizin hocalarının ayıbı olarak kalacaktır.

Hayvancılık bu kentin gelecek vizyonu için sorgulanıyorsa bu hayal değil hayal ötesi bir kabustur bana göre… Bu kabustan kurutulmasın yolu kent misyonu ve vizyonunu bilen bilim adamlarımızdır.

Sayın Rekör Arif YILMAZ bey hocam bu işleri ehil ellere versin derim.

Sevgi ve saygılarımla…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Nisan 2013, 13:39 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.145 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU