YAVAŞ TREN HATTI İSTİYORLAR!

TBMM’de Artvin 2, Rize 3,  Giresun 4, Ordu 6, Samsun 9, Trabzon 6 milletvekili ile temsil ediliyor. Samsun tek başına Doğu Karadeniz sahil vilayetlerinin 1/3’ü kadar milletvekili var!

Yani zorlama değil, gerçek büyük bir şehir Samsun!

Başlar değil ama ayaklar konuşuyor maalesef!

Ankara Samsun hızlı tren hattı sumen altına saklanırken, yalan gerekçelerle Trabzon Erzincan hattı -siyasi güçle- gündem olmaya devam ediyor!

Trabzon Erzincan Demiryolu Platformu üyesi Mustafa Yaylalı  “Erzincan Erbaş’tan geçen ana tren hattını bu planın içerisine sokacak Karadeniz’e en kısa mesafedeki limanın 230 kilometre ile Trabzon limanı olduğu açıktır “diyor.

Aklın ve havsalanın almadığı koskocaman bir yalan bu söz, aldatma kesinlikle!

Hızlı tren Anadolu’nun ortasından Sivas Erzincan, Erzurum, Kars şeklinde yapılmadığı sürece Karadeniz inen en kısa yol ve limandan bahsedemezsiniz!

Trabzon Erzincan hattında mesafe 230 kilometre ki -o da korkunç bir büyük demiryolu tünelini gerektirmektedir. 80 kilometre. Hızlı değil, yavaş tren maalesef, çünkü kot farkından dolayı 100 km/h geçememektedir – Erzurum İyidere hattı 140 kilometre ile yapılacak Rize Lojistik limanına bağlanırsa süre tam tamına 30 dakikadır! Oysa gündemde siyasi ve bürokratik güçle tutulmaya çalışılan Trabzon Erzincan yavaş tren hattında süre 2 saat 30 dakika olmaktadır.

Bu da 5 kat daha fazla zaman kaybı demektir!

Nerde en kısa hat, nerde en kısa süre Allah aşkına?

Bu yalanı bütün Karadeniz halkının gözünün içine baka baka nasıl dersiniz?

Ve bu çağda hızlı tren diye proje yaptırıp yavaş treni gerçekleştirmek için çabalayan mantığa ne denir?

Amaç nedir?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın “Bu yolun esas amacı yolcu taşımak değil. Biz yalnızca yolcu taşıyacak ya da yurt içi nakliyat yapacaksak çok mantıklı bir yatırım değil.” Dedi, bir paradoksu işaret etti. Trabzon’da gazeteler bile “hamsi mi taşıyacağız?” Diye yazdı! Temel Fadime ölmedi, hayatta demek!.

Anladık ki amaç yolcu taşımak değil!

Samsun Sarp tren yolu ise yolcu taşımacılığı ve hızlı tren olarak değerlendirilmektedir. Oysa bizim önceliğimiz yolcu değil yük üzerinden yanıbaşımızdan geçen dünya pazarına bağlanmak olmalıdır” diyor, bir başka paradoksa imza atıyorlar!

Erzincan Trabzon hattını yük taşıma amaçlı diye yutturmaya çalışıyor!

Vilayeti için çalışmak başka şeydir, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek başka şeydir.

Madem yük taşıyacaktınız neden Trabzon Erzincan Hızlı Tren projesi gündemde?

Hızlı Tren Hattı konuşulacaksa öncelikle ve ivedilikle Ankara Samsun Hızlı tren hattı konuşulmalı, gerçekleştirilmeli, sonrasında Samsun Sarp hayata geçirilmelidir.

Bu devlet aklını peynir ekmekle yemediyse Karadeniz’in kurtuluşu Ankara Samsun, Samsun Sarp Hızlı tren hattına bağlıdır.

Samsun vilayetimiz dışında, turizmden başka hiçbir kalınma modeli Karadeniz’i kurtaramaz. Bölünmüş yol artık Karadeniz’e yetmemektedir. Ortalama hız Türkiye ortalamasının çok altındadır, süreler uzamıştır.

Karadeniz’e Otoyol çok maliyetli ve adeta imkansız!

Platform genişliği 37 metre! Oysa Hızlı tren hattının platform  genişliğinin 13.5 metre olduğunu uzmanlar söylüyor.

Ülkemiz gelişiyor, akla hayale sığmayan devasa projeleri gerçekleştiriyor. Karadeniz’i kurtaracak, turizmini zirve yaptıracak girişim Ankara Samsun, Samsun Sarp Hızlı tren hattıdır.

Bu yatırım bölgemizden göçü durduracak, tersine bir göçün yaşanmasına sebep olacak, bir sürü soysal problemimizi bir devasa yatırımla çözmüş olacağız.

Devletin bütün kademelerinde çöreklenmiş çağ dışı zihniyetlere günümüzde pirim vermek ayrı bir tartışma konusudur.

Aklın yolu önce Ankara Samsun, sonra Samsun Sarp Hızlı tren hattıdır.

Karadenizli devletinden bu müjdeyi beklemektedir, gereğini de ona göre yapacaktır!

Sevgi ve saygılarımla.

27.11.2019

Metin TOPÇU

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Kasım 2019, 07:39 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 352 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU