Havaalanı İçin Önemli Çıkış

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, gündemde olan Rize havaalanı projesi için önemli mesajlar verdi.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Rizemiz için yapılan her türlü girişimde kurum ve kuruluşların birlik ve beraberlik içinde olması gerekir.  Rize Ticaret Borsası olarak biz Rize’ye fayda sağlayacak her türlü projenin, yatırımın yanındayız.  Bu bağlamda çok önemli bir ihtiyaç olan ve son zamanlarda gündeme gelen, Rize için hayati önem taşıdığına inandığımız ‘Rize’ye Hava Limanı’ yapımı konusunu çok önemsiyoruz.

Bilindiğiniz gibi Doğu Karadeniz sahil şeridi üzerinde yer alan Rize’de ulaşım karayolu ile sağlanmakta,  Liman bağlantısı tamamıyla endüstriyel amaçlar için kullanılmakta ve Denizyolu taşımacılığı yok denecek kadar azdır. Ulaşımın en önemli unsuru olan Demiryolu ve hava limanı şehirde mevcut değildir. Hava yolu ile ulaşım, Rize’ye en yakın il olan Trabzon havalimanından sağlanmaktadır.  Kuzeyi deniz, güneyi tamamen dağlarla çevrili Rize, kısıtlı ulaşım imkânlarını ancak hava limanıyla çözebilir.

İlimiz doğal güzellikleriyle, yayla turizmi, su sporları, doğa sporları, termal turizm, kültür turizmiyle cennetten bir köşedir.  Rize’nin turizmle kalkınma potansiyelinin yüksek olduğu aşikârdır. Zamanın bu kadar değerli olduğu dünyamızda şehrimize gelen turistlere ancak üç saatlik zorlu kara yolu yolculuğuyla güzelliklerimizi göstermek zorunda kalıyoruz. Bu durum Rize’mize gelen turist sayısını olumsuz yönde etkilemektedir. Şehrimiz global dünyada büyük kazanç sağlayan turizm milli gelirinden yoksun olmaktadır. Şunu unutmamak gerekir; Rize’ye hava limanı yapılırsa turizm gelirleri artacak, ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz büyük kazanç sağlayacaktır. Yine bölgemizde turizmin gelişimi için yapılacak DOKAP’ın Turizm Master Planı içinde Rize’ye hava limanı yapılmasının da plana dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Turizmin yanında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin ve çay sektörünün gelişimi için de hava limanı önem taşımaktadır. Üniversite hocalarının ve öğrencilerinin daha fazla tercih ettiği üniversite olabiliriz. Çay sektöründe ise gerek iç gerekse dış piyasada ekonomik canlanma sağlanabilir. Ekonomik bağlantılar hız kazanır. Ayrıca hava limanı, coğrafi koşullardan dolayı ilimizin dar sınırlarında sıkışıp kalmış, bölgemiz insanının en önemli geçim kaynağı olan çay sektörüne yeni ekonomik bir ivme kazandıracaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde Rizemiz ve çay sektörümüz için belirttiğimiz “2023 yılı için 300.000 ton çay üretimi, 50.000 ton ihracat ve 500.000.000 $ gelir elde etmek” hedefine ulaşmak için Rize’ye hava limanı şarttır.

Rize’ye Hava Limanı Rize ve çevresindeki illerin turizmde, Üniversitede, ekonomide canlılığa ve berekete sebep olacaktır. Rize değerlerinin farkında olmalı, Rizemiz için birlik ve beraberlikle hareket etmeli ve ileriye dönük önemli bir adım olan hava limanının ilimize yapılması için elimizden geleni yapmalıyız. Sudan kalkıp suya inen uçak veya deniz terminali ‘bir parmak bal çalmaktır’ değerlerimizin kıymetini bilelim sahip çıkalım işi şansa bırakmayalım.”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Aralık 2012, 20:06 tarihinde Dosyalarımız, Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 629 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU