HIZLI TRENDEN KARADENİZ’İ MAHRUM BIRAKMAYIN

 

Devlet anadır, babadır. Adil ve adaletli olmak zorundadır. İktidarların bu manada sorumlulukları büyüktür. Vebal altına kaldıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş olacak ve bunun hesabını demokrasilerde sandıkta, ilahi adalet  terazisinde ahirette kesin kez vereceklerdir!

Ankara Samsun Hızlı Tren hattı için Doğu Karadeniz’in heyecanı çok büyük. Çünkü Samsuna Gelen Hızlı Tren hattı 6 vilayet 60 dan fazla kazaya yani Samsundan Sarpa gitmesi için bir büyük ümit ışığıdır.

O nedenle bütün DOĞU KARADENİZ insanı Hızlı Tren hattının öncelikle Samsuna gelmesini istiyor.

Uzunca bir zamandır Güzide şehrimiz Samsunu bay-pass ederek ona çelme takmak isteyenlerin olduğunu biliyoruz. Klasik vilayet çekişmelerinin çok gerilerde kaldığını düşünenler aldanıyor. Maalesef o cahil mikro milliyetçi mantık Doğru Karadeniz’deki ulaşım yatırımlarında açıkça görülmektedir.

Ordu Sivas yolu Giresun Sivas ve Rize Erzurum yolu bu çağda bu imkanlara rağmen bitmemiştir. Ak Parti iktidarının bu anlamda çok büyük sorumluluğu vardır. Yukarıda bahsettiğim çevrelerin derin tesiri ve tahakkümü altında yatırımlar gerçekleşmektedir. Bu durumu halkımız atık fark etmiştir ve her haberi bu mantıkla değerlendirmektedir. Yatırımlarda vilayetlere adil yaklaşılmadığının farkındadır.

Devleti yanıltan, halkına eşit davranmasını engelleyen bu mantık halk tarafından sandıkta açık ve net bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu türden hatalar devam ederse hep beraber bu cezanın çapını göreceğiz.

Tarihi büyük kentimiz Trabzon’da etrafındaki vilayetlere zırnık koklatmayan bir güruh var. Bırakın bölgeyi,  Türkiye’deki yatırımlarını verseniz doymayacak bu mantık atık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Trabzon’umuzun çok değerli STK başkanları ve siyasileri bu güruhla birlikte hareket etmemelidirler. Bu cahil mantığın değirmenine su taşımamalıdırlar. Çünkü çok büyük ah ve vebal vardır. Milyonlarca insanın hakkını gasp etmenin kesinlikle hem maddi hem de manevi cezası vardır.

Kısaca bu mantığın bürokrasi gücünü kullanarak neler yaptığına bir bakalım!

60 dan fazla tünelle ve bölünmüş yolla sorunsuz 12 ay açık olan Trabzon Erzurum yolu üzerine daha konforlu olsun, Türkiye’nin en büyüğü olsun diye şimdilik acil olmayan Zigana tünelini yaptırdılar. Oraya harcanan para Rize Erzurum, Giresun Sivas Ordu Sivas yollarına harcandıktan sonra Zigana tüneli yapılmalıydı. Ama güruh bir gurur bir inat ve konfor adına bu haksızlığı devlete yaptırmıştır.

Hızlı tren Sivas’a gelmeden, Erzincan’a kadar uzatılmadan bu doymaz, arsız kör cahil güruh Erzincan’dan Trabzon’a hızlı tren hattına devletimizi ikna etmiş proje aşamasından nerede ise yapım aşamasına geçilmiştir. Alternatif hiçbir hattı düşünmeden ille de Trabzon merkeze olmayan ve asla olmayacak olan hızlı tren hattını getirmek isteyen bu mantık en maliyetli en zor hattı Hızlı tren gelmeyen Erzincan’a bağlama telaşına düşmüştür. Maksat sadece Trabzon ve etrafına zırnık koklatmamak. Zalimce bir düşünce . Bölge halkına ihanet eden bir düşünce. Sadece kendi kursağını doldurma telaşı.

Başka bir adı yok bu girişimin.

Erzincan İyidere-Of hattı, düşündükleri hattın 1/3 fiyatına, örnek Erzincan Trabzon hattı 10 milyar TL ise Erzincan İyidere-Of Hattı 2.5 milyar TL’ dir.

Bu zamanda bu kadar büyük hatayı kime nasıl işletiyorlar, anlamak mümkün değildir. 6 vilayet 60 kazaya bu mahkûmiyeti yaşatmaya çalışanlar kuldan korkmadıkları kesin de Allahtan utanmadıkları da aşikârdır.

Bir vilayeti değil 60 kaza 6 vilayeti düşünün!

Gerekirse günde üç kez yazarak halkımı bilgilendireceğim.

Eğer iktidar hızlı treni Samsun’a oradan bütün Doğu Karadeniz’e, Sarp’a kadar uzatmaz ise başına gelecekler “Kuluna hışm etmez Mevlası, kulun çektiği kendi cezası” cinsinden olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla

Metin TOPÇU

8.1.2010

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Ocak 2020, 11:04 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 333 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU