İl Özel İdaresi Lansmanı Yapıldı

Rize Valisi Kemal Çeber’in katılımları ile İsmail Kahraman Kültür Merkezinde İl Özel İdaresi Lansmanı yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan lansmanın ilk bölümün Vali Kemal Çeber tarafından İl Özel İdaresinin yapış olduğu çalışmalar ve yenilikleri içeren bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

Yapılan sunumların ardından yöresel mimariyi yansıtan 7 adet ev projesi törenle tanıtıldı.

İlk etapta çeşitli boyutlarda 7 adet ev projesi üretildiğini dile getiren Vali Çeber “Biraz da Rize coğrafyasının zorluğundan kaynaklanan nedenlerle afetlerden en çok zorluk yaşayan ilimizde hem bu afetlere karşı vatandaşımızı en üst düzeyde koruyabilmek hem de hepimizin imrendiği, coğrafyası kadar güzel olan Karadeniz mimarisini ve Rize mimarisini de yaşatabilmek için bir proje başlattık. Kırsal tip projeler, yapılaşma projeleri. 1 yıldır bu yöreyi bilen sanat tarihçilerimiz, mimarlarımız, mühendislerimiz çalıştı ve ilk etapta 7 adet proje üretildi” dedi.

Projedeki Evleri Yapmak İsteyen Vatandaşlar İzin Sürecinde Sıkıntı Yaşamayacak

Bu projeler ile bölgedeki izinli yapıların da arttırılmak istendiğini vurgulayan  Vali Çeber “Bu proje ile hem coğrafyamızdaki izinli yapı stokumuzu arttırmak istiyoruz hem insanlarımızı en sağlıklı biçimde yaşatmak, derelerin içerisinden ev toplamamak istiyoruz. Vatandaşlarımız açısından proje maliyetlerini en aza indirmek ve izin alma süreçlerini en kısa hale getirmek istiyoruz. Ben bu projeyi yapmak istiyorum diyen vatandaşımız bu projeyi almış oluyor ve hali hazırda projeyi İl Özel İdaremiz hazırladığı için izin sürecinde sıkıntı yaşamıyor” ifadelerini kullandı.

İlk 100 Başvurudan Zemin Etüdü Maliyeti Alınmayacak

Zemin etüt maliyeti karşılanacak olan ilk 100 başvuru için İller Bankası’nın kriterine göre ilçelere kota verileceğini dile getiren Çeber “Bu projeyi uygulamak isteyen ilk 100 vatandaşımızın zemin etüt maliyetlerini de biz karşılayacağız. Her bir ilçemize ve il merkezimizin kırsalına İller Bankası’nın dağıtım kriterine göre kota koyduk. Yani her bir köyde belli bir sayıyı aşmayan, ailelerde belli bir ismi aşmayan bir şekilde ilk 100 vatandaşımızın zemin etüdü maliyetlerini biz karşılayacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Nisan 2021, 16:24 tarihinde Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 317 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU