İNGİLİZ BARBARLIĞI

Milletlerin tarihlerinde acı tatlı birçok olay meydana gelir. Bizim geçmişimizde onur duyduğumuz, gururlandığımız, başımızın göğe erdiği, üzüldüğümüz binlerce olayla karşılaşırız. Ama hüzünlendiğimiz kahrolduğumuz olayları asla ve asla unutamayız.

Gelişen teknolojinin bize sunduğu imkânlar araştırma bilgi edinme konusunda inanılmaz imkânlar sunuyor. Yeter ki istifade edeceğimiz kaynakları doğru seçelim.

Bir sosyal medya platformunda tarihimizden önemli iki kesite rasgeldim. Başımı ellerimin arasına alıp olayı gözlerimde, içimde, yüreğimde canlandırdım. Yalan söyleyemem, içli içli, doldu dolu ağladım değerli okurlarım.

İngilizlere esir düşen Türk askerleri, uzun süre kalacakları kamplara sevklerinde, kamp hayatlarında, kamplardan memleketlerine dönüşlerinde ve savaş sonrası yaşamlarında büyük acılar çekmişlerdir. 1. Dünya Savaşı sonrasında Mısır’da Seydibesir Kuveysna Osmanlı Useray-ı Harbiye Kampı’nda Mehmetçiğe yapılan bu vahşette 15 bin Mehmetçik ‘krizollu (tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılan) maddenin döküldüğü havuzlarda’ sırayla havuzlara indirilerek tek tek kör edildi. Bunların arasından da yüzlerce Mehmetçik feci bir şekilde can verdi. Cesetlerinin dahi yakılarak yok edildiğini bilmeyen yoktu o zamanlar.

“Ürdün’de Bulunan 300 Türk Şehit Askerimizin bir sanduka içinde olduğunu ve  24 saat  Kuranı Kerim okutulduğunu anlatan hikâye ise söyle:

“Birinci dünya savaşının sonlarına doğru Ürdün’de bulunan Hicaz demir yolunu korumakla görevli 4. Ordu 48. Tümene bağlı 300 Türk Askeri İngilizlerle girdiği mücadelede Şehit oldular.

İngilizler Şehitlerimizi  yakmasınlar diye  yerel Müslüman halk tarafından  apar topar toplanıp mağaraya  saklayıp  ağzı kapatılmıştır. Sebebi İngilizlerin yaptığı barbarlıklardır.

1973 yılında bir Türk  araştırmacı  bu olayı  araştırıp  o mağarayı bulur. Şehitlerimizin kemikleri  yıkanır, cenaze  namazları  kılınıp bir sandukaya konulur, ebediye uğurlanır. Hala 24 saat mağarada kuran okunur. Güzel bir şehitlik  yapılmıştır. Burası Türk toprağı olarak geçer. Devlet  büyüklerimiz buraya sahip çıkıp  çevre  düzenlemesi için gerekli  girişimleri yaptı ve burası Vatan  ilan edildi. Çanakkale zaferi  ile aynı gün burada da anma yapılır. Allah Rahmet  eylesin. Ürdün’e  giderseniz bir  selam götürün  vatan Şehitlerine.” Diye bitiyor haber!

Devasa bir gönül coğrafyasını kanları ile yaratan bu aslan yürekli Türk askerleri tarihe böyle hüzünlü hikayelerle mal olmuşlar, bir çok yeri bu şekilde vatan toprağı yapmışlardır.

Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır.

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

19.1.2022

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Ocak 2022, 14:23 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 255 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU