KARADENİZ’DE GÖÇÜ DURDURMAK MÜMKÜN

Ülkemizin nüfusu on yıllar itibari ile 1960 27 milyon, 1970 34 , 1980 44, 1990 53 , 2000 63 , 2010 72 ve 2017 de  80.8 milyon! 1960 tan 2017 yılına nüfusumuz tam tamına 53.8 milyon artmış!..

Nerdeyse 1960’ın üç katı bir nüfusa ulaşmışız. Doğu Karadeniz’de hangi ili baz alırsanız alın en az nüfus artışının Doğu Karadeniz’de olduğunu görürsünüz?

Sizi rakamlara boğmak istemem!

Yine ortalama olarak Ankara İstanbul İzmir ve diğer büyük kentlerde Doğu Karadenizli insan sayısı nüfus atışına paralel olarak üç kat artmış. Yani Karadeniz’de olması gereken 4 kişiden üçü göç etmiş!

Doğu Karadeniz’den göç edenlerin gerekçesi daha iyi bir gelir, daha kolay ulaşımdır, eğitimdir.

Eğitim meselesi günümüzde halledilmiş kabul edilirse baş sebep ulaşım ve geçim olduğu gerçeği karşımıza çıkar.

Dünyada eşi benzeri görülmemiş güzelliklerin olduğu Doğu Karadeniz’in dünyada tekel olan Fındığına rağmen, dünyada 5. olduğumuz çaya rağmen nüfusunun üç katı göç vermesi doğrudan doğruya ulaşımda yaşanan sıkıntılardır.

Üç büyük şehre sahip Doğu Karadeniz 4 hava limanı ile dünyaya entegre oldu. Şükürler Olsun.

Doğu Karadeniz’in en doğusuna bile Rize Artvin Hava Limanı yapılıyor. Bu manada sıkıntı aşıldı ama yetmez. Bu harika durum bile yaşanan göçün önüne geçemez.

Uzun vadede turizme çok büyük katkılar verecek hava limanları eğer demir yolu ile desteklenmese bu illerimiz göç vermeye, büyük şehirlere baskı oluşturmaya devam edeceklerdir.

Problemleri ile birlikte büyük şehirlere göç eden doğu Karadeniz insanını yerinde tutma, hatta göç edenleri bu cennet diyara geri döndürme devletin alacağı muhteşem ve önemli bir kararla mümkündür.

O’da ulaşımda verilecek bir büyük karara bağlıdır.

Eğer devletimiz Samsundan Sarp’a hızlı tren hattı projesini hayata geçirirse doğu Karadeniz insanı asla büyük şehirlere göç etmeyecek hatta oralarda yaşayan doğu Karadenizliler koşarak memleketlerine döneceklerdir. Bir sürü sosyal ve idari problemi bir anda bir proje ile çözmek mümkündür.

O nedenle “aklın yolu Samsun Sarp Hızlı Tren hattıdır” diyoruz!

Bu proje ile Samsun Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, göç veren değil, göç alan illerimiz arasına katılacaklardır. Turizm katlanarak artacak, orta ve küçük ölçeli binlerce üretim tesisi hayata geçecek, Doğu Karadeniz’in nadide meyve ve sebzeleri  bütün Türkiye’ye ulaştırılmış olacaktır.

Bu çağda bunu akıl edemeyen bir yönetimi düşünmek bile istemiyorum! Devletimi tez zamanda bu muhteşem projeyi hayata geçirmeye çağırıyorum!

Aklın yolu Samsun Sarp Hızlı Tren Hattıdır.

Sevgi ve saygılarımla!…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Kasım 2019, 08:31 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 369 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU