PARASI ESNAFTAN ALINAN GÖSTERİŞ SOFRALARI!

fonlu köşe metinBütün Türkiye’de verenin hiç razı olmadığı, hatta beddua ettiği, alanın dua etmediği, sevinmediği belediyelerin düzenlediği iftar programlarını masaya yatırmanın zamanı geldi, geçti gidiyor…

Parayı Mehmet efendi verecek. Resmi zevat tencerelerin başında, ajanslar birkaç kare fotoğraf çekecek, bir iki satırla duyuracak, oldu da bitti maşallah ne iduğu belirsiz gönül sofraları…

Eskilerde geleneksel olarak düzenlenen iftar programları esnafların birlik ve beraberliğine katkı sağlar, Ramazan Ayı’nın birleştirici, bütünleştirici özelliği en üst düzeyde yaşatılırdı.

O programlara katılanlar bir kez daha kaynaşmanın mutluluğu ile merhabalaşır, hal hatır sorar, yemeği veren esnaf arkadaşlarına dualar ederlerdi.

Veren mutlu, alan duacı, sevinçli…

Bir sokağın tamamına iftar ziyafeti verecek durumda olana esnaflarımız Belediyelerin öncülüğünde düzenlenen programlara gönülsüz, isteksiz ve bila-mecbur bir eda ile katılmakta, verdikleri paranın Allah için olmadığını gördüklerinden üzüntü yaşamaktadırlar.

Çünkü yemeğe katılanları gören herkes “bu kadar da olmaz” diyor, istemeden. Anlı şanlı adamlar, gran tuvalet insanlar, ensesi kalınlar, asla ihtiyacı olmayanlar vs.vs..

Bir Vilayettin bir tas çorbaya muhtaç ne kadar insani varsa öncelikle geliri olanlar tarafından doyurulacak, yetmediği yerde devlet bu muhtaçlara yardım elini el altından, gösterişe kaçmadan uzatacaktır.

Şaşaalı Ramazan sofralarında ihtiyacı olanlar değil evinde yemek pişirme zahmetine girmeyen binlerce ihtiyacı olmayan boy gösteriyor. Yüz kızarma, arlanma flan yok. Çünkü ziyafeti resmen belediye veriyor.

Tekrar edeyim veya yeminle söyleyeyim veren mutsuz, alan şaşkın!…

Ramazanın nimetini, bereketini ortadan kaldıran, amacından uzaklaştıran bu zorlama gönül sofraları derhal ve hiç bir şarta bağlı olmadan oradan kaldırılmalıdır.

Esnaflar kendi arkadaşlarına, kurumlar ve cemiyetler mensuplarına Ramazan ziyafetleri versin, dostluklar perçinlensin.

Parası olanlar fakirleri arayıp bulacak, doyuracak o işe devlet o noktada karışmayacak, vatandaşın, esnafın yetişemediği yere devletin eli uzanacaktır.

Mekanikleştirilen, duadan nasipten yoksun bırakılan Belediye sofraları derhal kaldırılmalıdır.

Eskilerde lokanta esnafı Ramazanı dört gözle beklerdi. Şimdi sahipleri hüzünlü, çalışanlar umutsuz…

Resmi zevatın gösteriş tutkusu bu ucubeyi başlattı. Belediye sofraları Ramazanın bereketini, duasını yerle bir etti. Tekrar dualarla yükselmek için gerçek gönül sofralarını acilen kurmaya başlayalım!

Selam Ve sevgilerimle….

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Mayıs 2019, 10:29 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 578 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU