SAMSUN-SARP DEMİRYOLU

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Doğu Karadeniz’in en büyük sorununu dile getirdi:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet tarihinde demiryolu ağından hiç nasibini almamış olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli sorununa dikkat çekerek, “Samsun-Sarp Demiryolu’nun bir an önce devreye alınmasını bekliyoruz” dedi.

DOĞU KARADENİZ’İN DEMİRYOLU HASRETİ

Dünya genelinde karayolu ulaştırmasının doyum noktasına ulaşması, alternatif ulaşım modlarına ihtiyaç duyulması ve çevreyle ilgili duyarlılıkların artması nedeniyle demiryolu ulaşımı önem kazandı. Teknoloji geliştikçe de aşılamayan dağlar dize getiriliyor, insanların ulaşım sorunları kökten çözülüyor. Türkiye’de 23 Eylül 1856 yılında İzmir-Aydın arasına ilk demiryolu hattının temeli atıldı. Devamında 56 il demiryoluyla buluştu. 25 il ise bugüne kadar demiryolu hatlarıyla tanışamadı. Bu illerin içerisinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan kentler başı çekti.

DEMİRYOLU BİR AN ÖNCE DEVREYE ALINMALI

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli sorununu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet tarihinde demiryolu ağlarından nasibini alamayan Doğu Karadeniz’in için hükümetten Samsun-Sarp Demiryolu talebinde bulundu. Başkan Hisarcıklıoğlu, “Ordu-Giresun Havaalanı, hem Ordu’ya, hem Giresun’a müthiş bir değer kattı. Şimdi sıra karayolu, demiryolu ve denizyolunda. Samsun-Sarp Demiryolunun da bir an önce devreye alınmasını bekliyoruz. Ordu aynı zamanda yeni bir limana da ihtiyaç duyuyor” ifadelerinde bulundu.

Haber ve resim MUSTAFA KIRLA

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Ekim 2019, 14:04 tarihinde Ekonomi, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 277 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU