TÜRKİYEDE HANGİ HAVA LİMANI YEDEK OLARAK YAPILDI?

konsey_baskanligina_secildi_h5331Tatildeyim, yerel ve ulusal medyayı takip edemiyor, güncel konuları anında değerlendiremiyor ve yorumlamada geç kalıyorum.

Tanıyanlar bağışlasınlar. Geç olsa da bazı önemli konuları değerlendirmek ve fikrimi söylemek istiyorum.

Akıl almaz uğraşlar sonucunda Rize hava limanı temeli atıldı, ağır ekonomik koşullara rağmen aksamadan inşa süreci devam ediyor.

Rize Hava Limanı konusunda yetkililerin ezberlediğimiz açıklamalarına kimse zahmet edip bir başka kelime ilave etmiyor, edemiyor.

Temcit pilavi gibi ayni cümle öbekleri yer değiştirerek karşımıza çıkıyor.

Bu açıklamaların içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın bir cümlesi çok manidardı.

Bilinen ezberleri tekrarladıktan sonra aynen “Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı korunabilmesi için” diye ilginç bir cümle kuruyor sayın bakan ve ardından bombayı, baklayı, ne derseniz deyin patlatıyor.

Sayın Turan “Trabzon Havalimanı’na yedek meydan olması özelliğiyle de buranın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin hava ulaşımının kesintisiz gerçekleştirilmesini sağlayacağını” diyor.

Cümleyi didik didik etmeye gerek yok.

Alenen bir yerlere diyet ödüyor sayın bakan. Rize’ye hava limanı yapılmasını istemeyen çevrelerin yüreğine “Trabzon Hava Limanına yedek meydan olması özelliği ile” diyerek su serpiyor.

Her zaman diyorum. Rize’den Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı olanlar Türkiye’nin oluyor ama Trabzon’dan olanlar sadece Trabzon’un bakanı oluyorlar ve o nedenle “bulamadım bize bakanı” diye oturup ağlayasım geliyor.

Yolcu kapasitesi, konumu ve yerleşkesi ile Karadeniz’de sorunsuz iniş ve kalkış yapılabilecek tek hava limanı olma özelliğini taşıyan Rize Hava Limanına “Trabzon Hava Limanının yedeği” demek projeyi hiç incelememek, yolcu kapasitesini dikkate almamak ve gerçekleri çarpıtarak belli çevrelere şirin görünme çabası olduğu kadar yapılacak Rize Hava limanını şimdiden işlevini yapamaz hale getirme çabasından başka bir şey değildir.

Ne demek “Trabzon Hava Limanına yedek meydan” allah aşkına. Rize Hava Limanında bir durum olduğunda Trabzon Hava Limanın da Rize Hava limanının yedeği olmayacak mı?

Elbette olacak ama o açıklamadaki ince mesaj “yedek” dışında çok başka manalar taşıyor.

Rizeli Siyasilerin derin uykuda olduğu anlarda veya müdahale edemedikleri anlarda bu tür açıklamalar bürokrasiyi yönlendirme ve ileride yapılacak engellemelere ayak oluşturma çabasıdır. Başka hiçbir izahı yoktur.

Trabzon Havalimanının tam yarısı kadar yolcu kapasitesi olacak olan hatta yeterli seferlerin konması halinde sıralamada bahsi geçen ili geride bırakacağı kesindir.

Hava Limanı için mücadeleye başladığım 2011 yılında  tahmini yolcu sayımız 750 bindi. Temel atılmadan hemen önce 1.100 bin yolcuya ulaştı. 2019 yılı sonunda iddia ediyorum 1.700 bin yolcumuz olacaktır. Hazırladığım raporda Ordu Giresun Hava limanı 600 bin yolcu olacağını yazmıştım. Bugün bütün engellemelere, açılmayan seferlere ve çeşitli engellere rağmen Ordu Giresun Hava limanı Şu anda Trabzon havalimanını Rize ayrıldıktan sonra geride bıraktı.

Bu durum Trabzon’da birilerinin yüreğine taş indiriyor.

Sayın Bakan o çevrelerin yürek ağrılarına çare olmaya çalışırken Rize Hava Limanına engel olmamasını dilerim.

Bir bölgenin kalkınması sadece bir vilayete endekslenemez.

Yeter artık.

Bu çağda bu bağnaz yaklaşımlara devletin bakanı alet olmamalıdır.

Rize Hava limanı eşsiz doğası ve konumu ile bölgenin, ülkenin parlayan yıldızı olacaktır. 2023 veya en geç 2025 de 5 milyon yolcu gelirse bu hava limanını kimse dilini yutmasın.

İlimizde siyaset yapanlar önümüze yapılmaya çalışılan barajları lütfen görsünler ve tedbir alsınlar.

İlimize yolcuları uğratmayan mantık harıl harıl çalışıyor.

Soralım bakalım. Artvin’den hastalar RTEÜ tıp fakültesine muayane olmak için randevu alabiliyorlar mı?

Rizeli minibüsler Trabzonlu firmalar gibi Sarp sınır kapısından yolcu alabiliyorlar mı?

Hava limanımız Trabzon hava limanının yedeği midir? Veya Türkiye’de diğerinin yedeği olan hava limanı var mıdır?

Yaz geldi geçiyor, Rize sokaklarında in cin top oynuyor.

Bayramda Rizeliye sırtını dönen bey efendiler bu soruların cevabını versin acele…

Sevgi ve saygılarımla…

Metin Topçu

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Temmuz 2019, 21:22 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.265 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU