BU ÜLKE, BU İNSANLAR BUNU HAKETMİYOR

onay 2Bir ülkede; Hakimler, savcılar, kamu görevlisi yöneticiler, bürokratlar devleti koruma görüntüsüyle, bin bir güçlükle, zor şartlar altında ticaret yapıp hem aile efradının rızkını temin edip, hem istihdam sağlayarak insanlara iş verip, hem de ülkeye gelir kazandıranlara yardımcı olmak ve yaşanan kimi sorunlara titizlikle eğilmek yerine, adeta onlara ceza vermek, sorun çıkarmak için  uğraşıyorsa o ülkede kimse ticaret yapmak ve iş kurmak istemez. Ticaret erbabına sahip çıkılmayan bir ülkede de iktisadi gelişme olmaz, ticari hayat yoğun bakıma girer, sonunda ülke işsizler ordusuna dönüşür.

Maalesef son yıllarda ülkemizde ticaret erbabının yaşadıklarına bakıldığında sanki karanlık bir el ülkeyi çoraklaştırmak için özel gayret sarf ediyor.

Eğer yanlışlıkla bir devlet kurumuyla, bir devlet yetkilisiyle sorun yaşıyorsanız ve bir şekliyle onlarla karşı karşıya kalmışsanız biliniz ki, muhtemelen kaybeden siz olacaksınız.

Oysa; bizim toplumumuzda bir zamanlar insanlar birbirlerine yardımcı olmayı, onları içine düştükleri sorunlardan kurtarmak İçin çalışmayı, onları yeniden iyi bir duruma getirmeyi bir insanlık görevi addederdi ve devleti de koruyucu bir baba bilirlerdi. Devlet hepimizin gözünde “Devlet Baba” idi..

Elbet hala devlet kademelerinde bulunup, vatandaşına, tüccarına bir baba gibi yaklaşanlar var.

Hala insanların önünü kapatmak İçin değil, insanların önünü açmak İçin canla başla çalışanların olduğunu söylemezsek haksızlık etmiş oluruz..

Ancak kötülük öyle sinsi şekilde,(üstelik vatan, millet adına )yayılıyor ki, bu zihniyetin gitgide oldukça tehlikeli bir hale gelmesi kaçınılmaz..

Eğer bunun önünü almak için iktidar, bürokrasiyi, yargıyı, kamu kurumu yetkililerini vatandaşın hakkının öncelikle korunması ve ticaret erbabına destek olunması yönünde uyarmaz, bu yönde telkinlerde, tavsiyelerde bulunmazsa korkarım bu zihniyet bu ülkede büyük yaralar açacak..

Bugün kime dokunuyorsan yaşadığı bir haksızlığı dile getiriyor, hakkına sahip çıkacak adil ve şefkatli bir el bulamıyorsa, bu tablo elbet büyük bir fecaatin habercisidir…

 

Adnan ONAY

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Ekim 2018, 09:09 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 268 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU