HER GÜN 12 (ON İKİ) UÇAK

Evet, Rize’de yapılması muhtemel bir havaalanından her gün 12 uçak iniş kalkış yapacak. Hem de şu anki rakam ve yolcu sayılarına göre… Şayet havaalanı bölgede olursa, bu sayının daha da yukarılara tırmanacağını anlamak zor değildir.
Rize ve bölgesine hizmet verecek havaalanı için yapılan bazı yorumlar, bu konuda gerçekten bilgi eksikliğimiz olduğunu gösteriyor. Yukarıda verdiğimiz günlük 12 uçak rakamı hayali veya tahmini bir rakam değildir. Trabzon’a inen uçak sayısına göredir. Bunlar somut verilerdir.
Yani tekrar edersek, bugünkü rakamlara göre Rize’de yapılması muhtemel olan havaalanına her gün 12 uçak iniş kalkış yapar. Şayet bu havaalanı Rize bölgesinde yapıldığı takdirde yolcu sayısının artacağı da kesindir.
Yine bugünkü rakamlara göre Rize’de yapılacak muhtemel bir havaalanı, yolcu yoğunluğu bakımından Türkiye ‘de mevcut olan yaklaşık 50 havaalanı arasında 13. Sıradaki yerini alacaktır.
Bu yatırıma ve hizmete karşı çıkmak, ya bilgisizlikten ya da art niyetten ileri gelir düşüncesindeyim. Trabzon’a ikinci pist düşünülüyor. Niçin düşünüldüğü belli, çünkü yeterli olmuyor. Düşünebiliyor musunuz Trabzon gibi mütevazı bir şehre her gün 35-40 uçak iniş kalkış yapmaktadır. Bu az bir rakam değildir. Bunu merak edenler internete girip bakabilirler. Her şey ayan beyan ortadadır.
Bütün bunlara rağmen bölgede yapılacak havaalanına bir uçak iner mi diye soranlar var. Bunları anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Bu düşüncede olan kişinin son 10 yıldaki uçak yolcu sayısındaki artış oranından muhtemelen haberi yoktur. Eskiden uçak yolculuğunu zenginler yaparken bugün herkes yapabilmektedir. Bunu neden görmemezlikten geliyoruz.
Artık buradan geriye dönüş yoktur. Bu noktada özellikle siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarına birçok iş düşmektedir. Sayın Milletvekilimiz Hasan KARAL’ın bu konuda çok samimi olduğunu biliyoruz. Mevcut durumu, bütün rakamlarıyla ve detaylarıyla Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’a aktarmak gerekiyor. Sayın Başbakanımızın, işin detayından haberi olmayabilir. Kendilerinin bilgilendirilmesi, çözüm açısından çok önemli aşama olduğu düşüncesindeyim…
Herkes üzerine düşeni yapması dileğiyle saygılar sunuyorum…
Mehmet Emin TOPRAK

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Aralık 2012, 21:31 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 8 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 385 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU