YENİ BİR YILA GİRDİK

adnan-onay-1-2Yeni yıllar çocuklar, gençler ile yaşı geçmekte olan, yaşı geçkinler için aynı duygularla karşılanmaz. Yaşımız geçtikçe kaybettiklerimiz, adım adım kaybettiklerimizin yerine geçiyor olmamız farklı bir hüzün verir bizlere.
Sadece ölümler, yakınlarımızı kaybetmiş olmamızın hüznü değildir içimizi yakıp kavuran. Onlarla zirve yapıp, ardına eklenen her yeni değişim getirdiği güzel şeylerin içinde elem taşır..
Güllük, gülüstanlık ortamların duygularıyla, zor şartların duygu yoğunluğu aynı olmaz elbette. Ancak, insan olan en güzel ortamda dahi, en zor şartların içinde bulunduğu duygulardan acılar alır kendine. Belki o anlardan özledikleri de vardır..

Oysa, bütün bunların ötesinde çok daha yakıcı şeyler vardır ödünç acılar babında..
Düşünün; Emperyalist zalimler şu kısacık ömürde daha lüks yaşamak adına milyonlarca insanın canına kıymaktan, onları yerlerinden, yurtlarından yapmaktan adeta zevk alıyorlar.
Coğrafyamız hiçbir zaman bu tür acılardan uzak olmadı. Yaşadığımız her süreç, bir insanlık faciasının şahidi yaptı bizleri. Nereye dönsek farklı bir acı tabloyla karşılaştık.
Bugün coğrafyamızda yaşananlar 1. ve 2. paylaşım savaşlarını andırırcasına çeşitli acıya, drama sahne oluyor. Bizler, insan olarak bu acılara olabildiğimizce ortak olmaya çalışarak gönüllerimizi ferahlatmaya çalışıyoruz. En çok yapabildiğimiz bu..
Oysa; bununla birlikte, coğrafyamızda yaşananlardan bizlerde kendimize dersler çıkarmalı, bu zor zamanların nelere mal olduğunu düşünüp, içinde bulunduğumuz anın kıymetini bilerek, ülkemize, birbirimize daha sıkı sahip çıkmalıyız.
Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras birlikte dostça yaşanabilen bir vatan bırakmaktır.
Acıları büyüten şey toplumda alttan alta yayılan ayrılık tohumlarının bir kopuşa dönüşmesidir. İnsanlar birbirlerinden ayrıştıkça kolayca doyum bilmeyen aç kurtların, emperyal zalimlerin avı haline gelirler. An gelir, komşu komşuyu boğazlar hale gelir.
Yeni yıl, birbirimizi daha çok sahiplendiğimiz, birbirimizin acı, tatlı günlerini daha çok paylaştığımız, iç dünyamızı daha çok zenginleştirdiğimiz huzurlu, mutlu bir yıl olur inşallah…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Ocak 2019, 14:06 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 565 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU