DEMLİ OLSUN

Çayın Başkentinde çay bir şekilde anlatılmalı. En güzeli çay filizidir elbette. Eskiden 2.5 yaprak çay filizinin etrafında çay sanayisini ima eden dişli çark olan bir sembol yapılmıştı. Daha sonra kimler tarafından niçin yerinden sökülüp çöpe atıldı kimsenin haberi yok!

Rize Belediyesinin 10 numara projeleri arasında yer alan ÇAY ÇARŞIŞI tam yılan hikayesine dönecekken, döne döne yükselen bir çay bardağı olmaya başladı, hem de 9-10 katlı. Herkes için değil ama bazıları önce bu dev bardağın içinde olmak için çabalar, olmayınca da basar feryadı. Şehrin Göbeğinde yasak olmasına rağmen 10 katlı bir ucube bile diyenler olur. İyi de Çay Filizi, demlik  olur da bardak olmaz mı? Hayır. Bardakla her şey içilir, sadece çayı temsil etmez bardak. Kızılca kıyamettir kopacak, belli. Acaba parada mı bir sıkıntı var? Neden böyle alevlendi ortaluk?

Yukarıdaki tartışmalar yersiz demedim ama abartılı buldum sadece. Elin oğlu sahilinde, en ön tarafa 35 metre yüksekliğinde 45 bin kişilik stadı yapıyor, dev şehir hastanesini yapıyor, tık yok. Bizde oldu mu, kıyı kenar çizgisi, tabiat, habitat, dünya ayağa kalkar. Hatırlayın Ovit tünelleri yapılmasın diye o alan tümden milli park ilan edildi. Yahu iki vilayet birbirine ulaşamıyor, nerede ise Türkiye’de bir tek Rize Erzurum kalmıştı. Hayır yapamazsın. Ucunda yine parasızlık vardı bana göre!

Kaçkarlara 35 kilometre ile Türkiye’nin en uzun teleferik sitemi yapılacaktı. Önemli yaylalarımıza dolaşma imkanı bulacaktık. Kayak Merkezi, Turizm merkezi Rizeyi 12 ay turist bombardımanına tutacaktı ama olmazzzzz, Derelerin Kardeşliği var. Yaylaya yol yapamazsın, Yaylalarına tesis yapamazsın, teleferik yapamazsın ayılar ürker. Vuyyy beeeee.

Bütün Türkiye hayvanlarının barınağı Kaçkarlarmış haberimiz yok. Hemen ama hemen projeler iptal.

Mahkemeler bağımsız ya. Basmışlar gaza, iptal üstüne iptal. Kanunlara karşı boynumuz kıldan ince! Ne diyebiliriz ki. Ama içime bir kurt düşüyor şeytan bırakmıyor yakamı. Hani paramız yoksa mahkeme imdadımıza yetişiyor halleri. Demedim ama aklıma düştü işte. Konu Rize ya! Yapıştır fermanı alnına, durdur, hiçbir şey yapma. Ne santral, ne yeşil yol, ne teleferik, ne kayak merkezi hiçbir şey yapma be kardeşim. Anasını sattığımın yolu 2600 kilometre yapılacak ama Rize’de bir yere geldi mi durmak yok, yola devam yok.  Şamyelle yüzmeye devam. Tabana kuvvet. Likmene devam, aydınlama yasak!

Çay çarşısı bardağı ile yapılsın, olmasa yanına dev bir demlik yapılsın. O da olmasa yerinden sökülen Çay filizi ve dişli çark bulunup yerine konsun. Bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Tabiatı yok etmeden mutlaka santralleri yapacaksın. Hava limanımız bitiyor. Dünya kayak merkezi yapacaksın Kaçkarları. Ben anlam. Teleferikle cennet yaylalara ulaşmak rüya gibi bir şey ama şimdi hepsi iptal! Hükümet lütfen tanımasın bu kararları ne var? Eğer parası varsa yapsın bu dev yatırımları. Yoksa da halkı bir şekilde bilgilendirsin. Olur olmaz iptaller milletin canını sıkıyor beyler!

Demli tarafında bir bardak çay ısmarlayan güzel insanıma selamlar olsun…

Metin TOPÇU

15.1.2021- Çekmeköy-İstanbul

 

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Ocak 2021, 19:45 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 287 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU