Havalimanı % 90 Bu Alanda Yapılacak

3333333333

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, ağırlıklı olarak teknik raporlar doğrultusunda yüzde 90 havalimanı Çayeli – Pazar arasında olacak dedi.

Konu hakkında yaptığı açıklamada Karal ;” Başbakanımızın en son Rize’ye gelişi ve o coşkuyu görmesiyle havalimanı müjdesini Rizelilere verdi. Bir defa bu havalimanı Rize sınırları içinde olacak. Rize’de nüfus yoğunluğu daha fazla olduğu için Rize il sınırları içinde olacak. Nerede olacak konusu teknik bir karardır. Yüzde 90 itibariyle Çayeli – Pazar arasında olacak. 4 yer belirlenmişti. Bunlar Derepazarı – Rize / Gündoğdu – Limanköy / Çayeli – Pazar ve Ardeşen Fındıklı . Ağırlıklı olarak buna rüzgâr, derelerin durumu, dağların konumu göz önüne alındığında teknik olarak Çayeli – Pazar ilçesi sınırlarında olacak. Havalimanının nerede olacağı kararı siyasi bir karar değildir, bu karar teknik bir karardır. Uçakların inip-kalkması için en az 10 kilometre önü ve arakası açık olması gerekiyor. Buna en uygun yer Çayeli – Pazar sınırları arasında kalan yer olarak gözüküyor” dedi.

Rize AK Parti Milletvekili Hasan Karal , Avrupa’da denizi doldurarak yapılan tek Havalimanı’nın Ordu’da olduğunu, Rize’de yapılacak olan Havalimanı’nın da Ordu’da yapılan havalimanı ile aynı olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Maliyeti 520 Trilyon..

“ Her türlü teknik çalışmaları yapıldı. Bu havalimanı kara üzerinde yapılsaydı toplam 80 ile 120 Trilyon arasında değişiyor. Deniz üzerinde yapılması planlanan havalimanı ise 5 katı olacak. Rize’de yapılacak olan havalimanının toplam maliyeti 520 Trilyonu bulacak. Rize’nin düz bir yeri olsaydı 120 Trilyona bu işi yapabilirdik.  Kolay bir iş değil, bunu da ancak Başbakanımızın özel kararı ile olacak. Her türlü dağ, tepe, rüzgâr, dereler , deniz derinliği gibi her türlü teknik çalışmalar yapıldı. Ordu – Giresun havalimanı projesi bizim için güzel bir ışık oldu. Aynı projeyi Rize’de yapacağız. Bu havalimanı dünyada en gelişmiş uçakların inip, kalkabileceği bir havalimanı olacak.” şeklinde konuştu.

Haber: Selim Denizalp

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Nisan 2014, 15:55 tarihinde Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Siyaset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 994 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU