Özbekistan ile Enerji Dönüşümü Anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Özbekistan Enerji Bakanı Curabek Mirzamahmudov, enerji dönüşümünde iş birliğine ilişkin bir protokol imzaladı. İki ülke, enerji dönüşümü başta olmak üzere enerji alanındaki ilişkilerini geliştirecek.

Yüksek Düzeyli İş Birliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. İki cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından Türkiye- Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 3. toplantısına başkanlık yaptı.

Anlaşmalar İmzalandı

Toplantı sonrasında anlaşmaların imza törenine geçildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ile Özbek mevkidaşı Mirzamahmudov arasında “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliği Protokol”ü imza altına alındı.

Ortak Projeler

Protokol kapsamında; yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, elektrik, enerji piyasaları, elektrik iletim hatları, enerji depolama, dijitalizasyon ve hidrojen teknolojileri alanlarında ortak projeler belirlenecek ve geliştirilecek.

İlişkiler Gelişecek

Protokol, iki ülke arasında enerji dönüşümü ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere enerji ilişkilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Protokol ile Türkiye ve Özbekistan’ın enerji bağlamındaki ilişkilerinin ileriye taşınması ve iki ülkenin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasının desteklenmesi hedefleniyor.

Bakan Bayraktar Özbek Bakanlarla Görüştü

Bakan Bayraktar, imza töreni öncesinde Özbekistan Enerji Bakanı Curabek Mirzamahmudov ve Özbekistan Maden ve Jeoloji Bakanı Babur İslamov ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Haziran 2024, 13:56 tarihinde Dünya, Ekonomi, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 151 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU